HomeApp Push NotificationΑΠΟΕΛ: Σημαντική νίκη επί της ΕΝΠ στο ΓΣΠ !

ΑΠΟΕΛ: Σημαντική νίκη επί της ΕΝΠ στο ΓΣΠ !

Το ΑΠΟΕΛ πήρε σημαντική νίκη απέναντι στην ΕΝΠ μέσα στο ΓΣΠ με 2-0, στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα με τον οποίο ”άνοιξε η αυλαία” της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Μετά τη νίκη αυτή η ομάδα του Βάνταν Μιλόγεβιτς έφτασε τους 21 βαθμούς στην τρίτη θέση, όσους έχει και ο Άρης στην δεύτερη θέση με παιχνίδι λιγότερο.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα και μόλις στο 4ο λεπτό, το ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε όταν ο Βιγιαφάνες εκτέλεσε κόρνερ, ο Μάγκλιτσα έκανε την πισινή κεφαλιά και ο Δώνης στο “δεύτερο” δοκάρι, έκανε την κεφαλιά για το 1-0.

Η ΕΝΠ προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και να γίνει απειλητική ωστόσο οι ”γαλαζοκίτρινοι” παρέμειναν ψύχραιμοι και διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα. Μάλιστα από το 15ο λεπτό και έπειτα το ΑΠΟΕΛ έψαχνε με αξιώσεις το δεύτερο γκολ και το ”άγγιξε” στο 18′ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιες με την μπάλα όμως να περνά ελάχιστα έξω.

Το ΑΠΟΕΛ συνέχισε να κυκλοφορεί την μπάλα χωρίς ωστόσο να καταφέρει να ”παραβιάσει” για δεύτερη φορά την εστία της ΕΝΠ. Στο 44ο λεπτό ο Έχμαν δέχτηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Μαρκίνιος και άφησε την ομάδα του με αριθμητικό μειονέκτημα λίγο πριν από το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος, το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε και πάλι καλύτερα με σκοπό να βρει το δεύτερο γκολ της αναμέτρησης. Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς είχε τον έλεγχο του αγώνα και την κυκλοφορία της μπάλας χωρίς ωστόσο να καταφέρει να απειλήσει ουσιαστικά την ΕΝΠ.

Στον αντίποδα, η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά παρα το γεγονός ότι αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερα, κατάφερε στα τελευταία στάδια του αγώνα να ανεβάσει ”ρυθμό” και να προσπαθήσει να βρει το γκολ της ισοφάρισης ωστόσο δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη ευκαιρία πέραν της φάσης με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γεβρέμοβιτς που κατέληξε στο δοκάρι στο 84ο λεπτό.

Το ΑΠΟΕΛ είχε και αυτό δοκάρι στο 90ο λεπτό μετά από τετ-α-τετ του Ηλία έπειτα από αντεπίθεση και εν τέλει κατάφερε στο 93ο λεπτό να πετύχει το δεύτερό του γκολ και πάλι μετά από αντεπίθεση, αυτή την φορά με τον Σαρφό να πλασάρει σωστά και να διαμορφώνει το τελικό 2-0.

ΑΠΟΕΛ (Βλ.Μιλόγεβιτς): Μπέλετς (70′ Χριστοδούλου), Τσεμπάκ, Ντβάλι, Κρέσπο, Γουίλερ, Σαρφό, Ντάλσιο (60′ Κονσταντίνοφ), Βιγιαφάνες, Μαρκίνιος (87′ Μπλουμ), Δώνης (70′ Εφραίμ), Μάγκλιτσα (70′ Ηλία).

-Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Ντουμπραβάνου, Εφραίμ, Μπλουμ, Σατσιάς, Ηλία, Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Ντίας, Κονσταντίνοφ, Ντονγκαλά.

ΕΝΠ (Μ.Σατσιάς): Κόστιτς, Κορσία (46′ Ντρέκσα), Ντα Σίλβα, Έχμαν, Μέιρα, Γεβρέμοβιτς, Κωνσταντίνου (46′ Βούκσεβιτς), Κατσιάρης (81′ Λόπεθ), Βουτσένοβιτς, Κοτσώνης, Λαμί (65′ Ντιαβαρά).

-Στον πάγκο: Παναγιώτου, Λόπεθ, Ρουσιάς, Ντιαβαρά, Κολωνίας, Φλουρής, Ντρέκσα, Μότης, Πρωτοπαπάς, Λέβι, Γαβριήλ, Βούκσεβιτς (70′ Ρουσιάς).

Κίτρινες: Τσεμπάκ, Δώνης /

Κόκκινες: – / Έχμαν

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος