HomeApp Push NotificationΑΠΟΕΛ: ''Κόλλησε'' στο ΓΣΠ απέναντι στην μαχητική Καρμιώτισσα

ΑΠΟΕΛ: ”Κόλλησε” στο ΓΣΠ απέναντι στην μαχητική Καρμιώτισσα

Το ΑΠΟΕΛ αν και χρειαζόταν τη νίκη, τόσο για βαθμολογικούς όσο και ψυχολογικούς λόγους κόλλησε στο μηδέν με την μαχητική Καρμιώτισσα στο ΓΣΠ στο πλαίσιο του μεταξύ του αγώνα για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, το ΑΠΟΕΛ μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα με σκοπό να επιβάλει από νωρίς τον δικό του ρυθμό ωστόσο την μεγαλύτερη ευκαιρία την πρώτων λεπτών την κατέγραψε η Καρμιώτισσα η οποία στο 11′ είχε δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ελ Αλουχί.

Από εκεί και πέρα και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το ΑΠΟΕΛ είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, την κατοχή και την επιθετική πρωτοβουλία. Καμιά ωστόσο από τις ευκαιρίες που δημιούργησε δεν ήταν η κλασσική μεγάλη ευκαιρία, πέραν από αυτή με την κεφαλιά του Σούσιτς στο 21′ η οποία ανακόπηκε λίγο πριν την γραμμή, γεγονός που ωφείλεται και στην αρκετά καλή αμυντική λειτουργία της Καρμιώτισσας.

(Λίγο μετά το τέλος του ημιχρόνου, ο μεσοεπιθετικός της Καρμιώτισσας Ντούμπια, έφυγε με ασθενοφόρο για το νοσοκομείο, για να τους γίνουν οι απαραίτητες εξετάσεις μετά από κτύπημα που είχε στο κεφάλι λίγο πριν το τέλος του 1ου μέρους)

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα και μόλις στο 49ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ κατέγραψε την πρώτη καλή του φάση στο δεύτερο μέρος με τον Γκιόργκι Κβιλιτάια, ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής, σούταρε, ωστόσο η μπάλα έφυγε κόρνερ.

Από εκεί και πέρα το ΑΠΟΕΛ συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας και να προσπαθεί να δημιουργήσεις τις προϋποθέσεις για την επίτευξη ενός γκολ ενώ η Καρμιώτισσα περιορίστηκε σε έναν πιο αμυντικογνεή ρόλο προσπαθώντας να γίνει απειλητική μέσω αντεπιθέσεων.

Ωστόσο παρά τις προσπάθειες των ”γαλαζοκιτρίνων” δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία της Καρμιώτισσας στο δεύτερο μέρος με το 0-0 να είναι το τελικό σκορ.

ΑΠΟΕΛ (Μ.Σεργίδης): Μπέλετς, Σούσιτς (84′ Ηλία), Καρώ, Κρέσπο, Φεράρι, Κονσταντίνοφ, Σαρφό, Σατσιάς (59′ Ντονγκαλά), Μαρκίνιος (59′ Εφραίμ), Δώνης (69′ Μορέιρα), Κβιλιτάια (69′ Μάγκλιτσα).

Καρμιώτισσα (Α.Χάτσκεβιτς): Κνόμπλοχ, Τάντι, Μαλόνε, Ντούμπια (46′ Καλτσάς), Ελ Αλουχί, Χούμποτσαν, Μεντίμορετς, Χουσμπάουερ (64′ Κουλιμπαλί), Χατζηβασίλης (64′ Αβραάμ), Οικονομίδης (94′ Ποντστάφσκι), Ζελάγια.

Κίτρινες: Ντονγκαλά, Εφραίμ / Ελ Αλουχί, Μαλόνε, Ντούμπια, Κουλιμπαλί

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος

VAR: Κώστα Ροβέρτος