HomeUncategorizedΑπό τριάρα σε τριάρα και σε τροχιά τετράδας

Από τριάρα σε τριάρα και σε τροχιά τετράδας

Μετά την εκτός έδρας τριάρα κόντρα στη Γουέστ Μπρομ, η Άστον Βίλα «πάτησε» με το ίδιο σκορ την Κρίσταλ Πάλας (3-0) στη «Boxing Day» (αν και με 10 παίκτες για ένα ημίχρονο) και βρίσκεται στο -6 από την κορυφή με ματς λιγότερο! «Φρένο» για Σαουθάμπτον από τη Φούλαμ.

Η σούπερ πορεία της Άστον Βίλα από τις αρχές Δεκεμβρίου κορυφώθηκε με την έναρξη της «Boxing Day». Για 4ο σερί ματς τον τελευταίο μήνα, οι Χωριάτες έμειναν αήττητοι, κράτησαν απαραβίαστη την εστία τους και πολύ περισσότερο, «σκόρπισαν» την Κρίσταλ Πάλας με 3-0, όπως είχαν κάνει και απέναντι στη Γουέστ Μπρομ έξι ημέρες νωρίτερα.

Το γρήγορο γκολ του Μπερτράντ Τραορέ στο 5’ άνοιξε τον δρόμο προς τη νίκη των γηπεδούχων, η οποία δεν αμφισβητήθηκε ούτε όταν ο Μινγκς αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 45’ και τους άφησε με παίκτη λιγότερο για όλο το 2ο ημίχρονο. Οι παίκτες του Ντιν Σμιθ βρήκαν άλλα δύο γκολ μετά την ανάπαυλα, πρώτα με τον Χάους στο 66’ κι έπειτα με φοβερό σουτ στην κίνηση από τον Ελ-Γκάζι και μετέτρεψαν σε θρίαμβο την αναμέτρηση κόντρα στους Αετούς. Ήταν η πρώτη εντός έδρας νίκη μετά από δυόμιση μήνες και την εφτάρα κόντρα στη Λίβερπουλ, μια νίκη που έστειλε τη Βίλα ισόβαθμη με την 5η Τσέλσι και στο -6 από τους Reds, με ματς λιγότερο!