Homeatc-portalΑντίστροφη μέτρηση

Αντίστροφη μέτρηση

Άπαντες στην Εθνική έχουν το μυαλό στο ματς με την Εσθονία.

Ισόπαλος χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε ο αγώνας της Εθνικής μας στην Εσθονία. Ήταν ο πρώτος αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων για τα πλέι άουτ του Πρωταθλήματος Εθνών. Πλέον, η παραμονή στη Γ’ Κατηγορία θα κριθεί στον επαναληπτικό αγώνα στη Λάρνακα την ερχόμενη Τρίτη 29 Μαρτίου στις 19:00.

Ο στόχος της Εθνικής μας είναι ξεκάθαρα να πάρει το εισιτήριο της παραμονής. Όπως άλλωστε τόνισε και ο Νίκος Κωστένογλου, «πρέπει να παραμείνουμε συγκεντρωμένοι και να παίξουμε καλύτερα στην έδρα μας για να πετύχουμε το στόχο μας. Περιμένουμε τους φιλάθλους μας να έρθουν στο γήπεδο και να στηρίξουν την προσπάθεια που θα καταβάλουμε για επίτευξη του στόχου μας», δήλωσε χαρακτηριστικά ο Ελλαδίτης τεχνικός.

Όσον αφορά τον πρώτο αγώνα με την Εσθονία, η Εθνική μας γενικά είχε καλή παρουσία και δημιούργησε κάποιες καλές ευκαιρίες για να σκοράρει, αλλά τελικά το 0-0 έμεινε μέχρι το φινάλε. Στο 28ο λεπτό ο Παπουλής σημάδεψε το δοκάρι, ενώ μεγάλη ευκαιρία έχασε και ο Νικόλας Ιωάννου στο 75′ μετά από πάσα του Χριστοφή. Στο 61ο λεπτό μετά από δυνατό σουτ από τον Κάστανο η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της Εσθονίας.

Η προετοιμασία ενόψει του επαναληπτικού αγώνα της Τρίτης με την Εσθονία συνεχίζεται. Να θυμίσουμε ότι ήδη εκτός αποστολής τέθηκαν λόγω τραυματισμού οι Λαΐφης, Καρώ και Αντωνιάδης και για λόγους υγείας ο Παπαφώτης.