HomeApp Push NotificationΑνόρθωση: 'Εριξε ''τεσσάρα'' στην ΠΑΕΕΚ και πέρασε στην Β' Φάση

Ανόρθωση: ‘Εριξε ”τεσσάρα” στην ΠΑΕΕΚ και πέρασε στην Β’ Φάση

Στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η Α’ Φάση του Κυπέλλου, η Ανόρθωση επικράτησε με 4-1 της ΠΑΕΕΚ στο Μακάρειο Στάδιο και έγινε η τελευταία ομάδα που περνά στην Β΄Φάση. Στο επόμενο γύρο η ομάδα της Αμμοχώστου θα βρεθελι αντιμέτωπη με την ΕΝΠ.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα η Ανόρθωση ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του ημιχρόνου και έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κίκο στο 45′,  ο Φερέιρα με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα και πιο συγκεκριμένα στο 55ο λεπτό, η ομάδα του Σίσκο Μουνιόθ διπλασίασε τα τέρματά της όταν μετά από πάσα από τον Ουάρντα και παρέμβαση του Οφορντάντου, η μπάλα έφτασε στον Φερέιρα όπου από κοντά έκανε το 2-0.

Στο 67′ έπειτα από εκτέλεση φάουλ από τον Χριστοδουλόπουλο, ο Ονησιφόρου έδιωξε αλλά η μπάλα έφτασε στον Ράντονιτς που με πλασέ έκανε το 3-0. Το 4-0 διαμόρφωσε στο 73′ ο Φερέιρα (ο οποίος σημείωσε χατ τρικ) μετά από ωραία ενέργεια του Ουάρντα που έδωσε στον πρώτο για το 4-0.

Η ΠΑΕΕΚ μείωσε στο 80ο λεπτό με πλασέ από τον Οκκαρίδη ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

ΠΑΕΕΚ: Ονησιφόρου, Λούβαρης, Οκκαρίδης, Μαλόκου, Σμοβς, Πασιαρδής, Χρυσοστόμου, Οντέρα, Φαν Μπλερκ, Αντωνίου, Νικολεττίδης.

Ανόρθωση: Κεραυνός, Αντωνιάδης, Φερέιρα, Παρούτης, Γουαρίς, Κίκο, Νινγκά, Κορρέα, Ιωάννου, Χρυσοστόμου, Ουάρντα.

Διαιτητής: Θωμάς Χατζηβασιλείου
Α’ βοηθός διαιτητής: Μιχάλης Σωτηρίου
Β’ βοηθός διαιτητής: Γιώργος Σάββα
4ος διαιτητής: Κωνσταντίνος Χρίστου