HomeApp Push NotificationΑνόρθωση-ΑΕΚ 0-1 : Πήρε το 2πλο και μείωσε στον πόντο την διαφορά από την κορυφή

Η ΑΕΚ πήρε την νίκη κόντρα στην Ανόρθωση στο γήπεδο ‘’Αντώνης Παπαδόπουλος’’ για το πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής για το Α’ Γκρουπ και μείωσε την διαφορά από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ στον πόντο.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα, έχασαν ευκαιρία στο 34ο λεπτό με τον Αρμπολέδα να μπλοκάρει τα δυο σουτ που επιχείρησε η ΑΕΚ.

Στο 35ο λεπτό και πάλι οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία, ο Τόνγκια έκλεψε έδωσε στον Ράφα Λόπες ο οποίος έκανε σουτ από το ύψος της περιοχής με το σουτ του να βρίσκει δοκάρι και να καταλήγει άουτ.

Μεγάλη ευκαιρία και πάλι για την ΑΕΚ στο 32ο λεπτό με πρωταγωνιστές και πάλι τους Τόνγκια και Λόπες, αυτή την φορά ο Τόνγκια πρόλαβε την έξοδο του τερματοφύλακα της Ανόρθωσης έδωσε την μπάλα στον Λόπες ο οποίος ήταν έτοιμος να σκοράρει, όμως ο Μαρμούκ από μηχανής Θεός έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

Με την λήξη του ημιχρόνου ο Τιουνέ και ο Τόνγκια είχαν ένταση κατά την έξοδο τους, ο Σολ μπήκε στην μέση των δυο ποδοσφαιριστών και με επιθετικό ύφος προς τον Τιουνέ.

Ο ποδοσφαιριστής της Ανόρθωσης έσπρωξε τον επιθετικό της ΑΕΚ, σύμφωνα με την Cablenet ο Τιουνέ δέχτηκε την κόκκινη κάρτα και τον επιθετικό της ΑΕΚ να δέχεται την κίτρινη κάρτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ανόρθωση παρά το γεγονός πως έμεινε με 10 παίκτες ήταν η σειρά της να μπει δυνατά στο παιχνίδι. Πιο συγκεκριμένα μετά το λάθος του Ερέριν ο Κορέιρα πήρε την μπάλα έδωσε στον Καστέλ έκανε το σουτ και η μπάλα μετά από κόντρα απομακρύνθηκε.

Στο 60ο λεπτό η Ανόρθωση έχασε τεράστια ευκαιρία για να προηγηθεί στον αγώνα, καθώς μετά από λάθος στην άμυνα από τον Ρομπέρζ ο Καστέλ βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ και με τον Ερέριν να αποκρούει την μπάλα.

Στο 66ο λεπτό ήταν σειρά της ΑΕΚ να απειλήσει και έχασε και πάλι δοκάρι πρωταγωνιστές για 3η φορά η Τόνγκια και Λόπες, με τον 2ο να κάνει το σουτ στον Αρμπολέδα να βρίσκει την μπάλα και να πηγαίνει στο δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα, πιο συγκεκριμένα μετά από σέντρα στην περιοχή ο Κάργας έδιωξε αδύναμα η μπάλα πήγε στον Τόνγκια και τον παίκτη της ΑΕΚ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Η ΑΕΚ έχασε και πάλι μεγάλη ευκαιρία αυτή την φορά με τον Ντίμερς και τον Σάντος να φεύγουν μαζί στην αντεπίθεση και τον Ολλανδό να κάνει το σουτ όμως δεν βρήκε στόχο.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ανόρθωση (Γιάννης Οκκάς): Aρμπολέδα, Αντωνίου (73′ Ουαγκέ), Μακούν, Μαρμούκ, Κάργας (78′ Γκασαμά), Κορέια, Τιουνέ, Χρυσοστόμου (78′ Περέα), Φερέιρα (55′ Παρούτης), Γκερέρο (46′ Αρτυματάς), Καστέλ.

ΑΕΚ (Ραν Μπεν Σιμόν): Πίριτς (46′ Ερερίν), Ντιουνγκού, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ (61′ Ντίμερς), Γκαρσία, Λέντες, Πονς, Γκάμα (46′ Σολ), Φαράζ (61′ Σάντος), Τόνγκια, Λόπες (85′ Τόμοβιτς).

Σκόρερ: – / Τόνγκια 69′

Κίτρινες: Χρυσοστόμου, Κάργας / Γκάμα, Σολ, Τόνγκια, Λόπες

Αποβολές: 45′ Τιουνέ / –

Στάδιο: «Αντώνης Παπαδόπουλος»

Διαιτητής: Αλεσάντρο Προντέρα (Ιταλία)

Α’ Βοηθός: Καλογήρου Μάριος