HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΆνετη επικράτηση των Γαλαταριώτη και Ιωάννου στο Ράλι των Φοινικούδων

Άνετη επικράτηση των Γαλαταριώτη και Ιωάννου στο Ράλι των Φοινικούδων

Το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ράλι by Psaltis Autoparts & ENEOS Motor Oil συνεχίστηκε με τον τρίτο γύρο του θεσμού στην Λάρνακα, με τον Ράλι Φοινικούδων Λάρνακα Ράλι. Αγώνας, ο οποίος διοργανώθηκε από τον Σύνδεσμο Αυτοκινήτου Λάρνακας και τελούσε υπό την αιγίδα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου.

Θα πρέπει να αναφέρουμε ότι το Ράλι Φοινικούδων ήταν αφιερωμένο στην προσπάθεια για ευαισθητοποίηση του κοινωνικού συνόλου και ειδικά της Νεολαίας κατά των εξαρτήσεων. Κάτι που επετεύχθη ύστερα από συνεργασία της ΚΟΑ με τη «Συντονιστική Επιτροπή Αθλητισμού Ενάντια στις εξαρτήσεις».

Σε εννέα ειδικές διαδρομές έπρεπε να αγωνιστούν οι 43 συμμετέχοντες που πήραν εκκίνηση το Σάββατο, με την τελευταία της ημέρας, την Υπερειδική Διαδρομή Galatariotis Motors / Honda να διεξάγεται στην πίστα Achna Speedway.

Στο αγωνιστικό μέρος, οι περσινοί πρωταθλητές Γαλαταριώτης/Ιωάννου, στο μπάκετ του VW Polo GTI R5 επέβαλαν το δικό τους ρυθμό από το Σάββατο αποκτώντας διαφορά ασφαλείας με το τέλος της πρώτης μέρας. Την Κυριακή έλεγξαν πλήρως τον αγώνα και ανέβηκαν στο τέλος πρώτοι στη ράμπα τερματισμού. Κάτι που πετυχαίνουν ανελλιπώς από το 2015 στον αγώνα της Λάρνακας! Το πλήρωμα κέρδισε επίσης και το έπαθλο «Λώρη Έλληνα» αφού πήρε και την πρώτη θέση στην Υπερειδική Διαδρομή. Ένα έπαθλο που θεσμοθέτησε για τον αγώνα της Λάρνακας η οικογένεια του Λώρη Έλληνα, πρώτου νικητή του Ράλι Κύπρος το 1970. Στη δεύτερη θέση τερμάτισαν οι Δημοσθένους/Χριστοδούλου με Skoda Fabia R5.

Ήταν το μοναδικό πλήρωμα που έμεινε κοντά στους πρωτοπόρους κερδίζοντας μάλιστα και δυο ειδικές την Κυριακή χωρίς όμως να μπορέσουν να ανατρέψουν το αποτέλεσμα.
Οι Ζήνωνος/Χριστοφή έκαναν εξαιρετικό αγώνα με το Psaltis Autoparts Citroen DS3 R5 και κατάφεραν να ολοκληρώσουν τρίτοι μετά από μεγάλη μάχη που είχαν σε όλη τη διάρκεια του διημέρου με τους Παντελή/Χρυσοστόμου που αγωνίστηκαν με το Psaltis / SKF Citroen DS3 R5 και συμβιβάστηκαν τελικά με την τέταρτη θέση. Μετά από ένα σταθερό αγώνα οι Γιάγκου/Νικολάου με το Psaltis Autoparts Hyundai i20 R5 τερμάτισαν την πέμπτη θέση γενικής.

Εντυπωσιακοί οι Πολυκάρπου και Νικολαΐδης με το δικίνητο Comline Auto Parts Peugeot 208 Rally4 σημείωσαν ανταγωνιστικούς χρόνους και τερμάτισαν στην έκτη θέση γενικής και πρώτοι στην δικίνητη κατηγορία. Ακόμα ένα πλήρωμα που εντυπωσίασε ήταν οι Τιμοθέου/Σιάλος οι οποίοι έτρεχαν με το Psaltis Autoparts Peugeot 208 Rally4 και ολοκλήρωσαν στην έβδομη θέση ενώ παράλληλα ήταν πρώτοι στην κατηγορία RC 4.
Οι Γιώργος και Παύλος Εγγλέζου με το KYB Mitsubishi Lancer Evo IX τερμάτισαν στην όγδοη θέση γενικής και πρώτοι στην κατηγορία RC 2, με τους Λαό/Στυλιανού και Παφίτη/Γραμμένο, αμφότεροι με Mitsubishi Lancer Evo IX, να τερματίζουν στην ένατη και δέκατη θέση αντίστοιχα.

Πήραν επίσης και τη δεύτερη και Τρίτη θέση στην κατηγορία RC 2. Όσον αφορά τις υπόλοιπες κατηγορίες, οι Σιώφερος/Γεωργίου με Mitsubishi Lancer Evo VI ήταν οι νικητές στην RCS 2, οι Χριστοδούλου/Γεωργίου με το Exide Honda Civic κέρδισαν την κατηγορία RCS 3, οι Έλληνας/Μιχαήλ ολοκλήρωσαν πρώτοι στην κατηγορία RCL 1, οι Σταύρου/Πιερή κέρδισαν την RC 5 και οι Αχιλλέως/Τρύφωνος αναδείχθηκαν πρώτο μεικτό πλήρωμα.
Μια πραγματική φιέστα στήθηκε κατά την εκκίνηση αλλά και τον τερματισμό και την απονομή των επάθλων στους νικητές του Ράλι Φοινικούδων με την παρουσία εκπροσώπων της πολιτικής ηγεσίας και της ανώτατης αρχής του αθλητισμού.

Μετά και το τέλος του τρίτου αγώνα ακολουθεί μια περίοδος τριών μηνών για τα πληρώματα ούτως ώστε να προετοιμαστούν κατάλληλα, καθώς ακολουθεί τον Σεπτέμβριο το Ράλι Κύπρος του οποίου οι δυο μέρες μετρούν σαν δυο ξεχωριστοί αγώνες για το τοπικό πρωτάθλημα.

Κύριος Χορηγός του πρωταθλήματος είναι η εταιρεία Psaltis Auto Parts και τα λιπαντικά ENEOS ενώ υποστηρικτές του αγώνα με τις μπαταρίες Exide, η Comline Auto Parts και η SKF.