HomeSliderΑνατροπή και στο -1 από την κορυφή!

Ανατροπή και στο -1 από την κορυφή!

Το ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 3-1 του Απόλλωνα στο ΓΣΠ, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και πλησίασε στο -1 την πρωτοπόρο ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι έχουν 49 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους 35 και έπεσαν στην 7η θέση.

Η ομάδα της Λεμεσού άνοιξε το σκορ στο 3’ με τον Πίττα, αλλά οι «γαλαζοκίτρινοι» αφού ισοφάρισαν με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κβιλιτάια στο 51’ στη συνέχεια έκαναν την ανατροπή με τον Ντονγκαλά στο 76’. Το γκολ του Μπεν στο 90’ σφράγισε τη νίκη του ΑΠΟΕΛ με 3-1.

Ο Απόλλων άνοιξε το σκορ με το καλημέρα. Συγκεκριμένα, μετά από μπαλιά του Χέντι, ο Πίττας με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 στο 3ο λεπτό.

Το σουτ του Σαρφό στο 6ο λεπτό πέρασε έξω, ενώ δύο λεπτά αργότερα (8’) ο ίδιος παίκτης είχε ακόμη ένα άστοχο σουτ.

Στο 20’ ακυρώθηκε γκολ του Απόλλωνα, καθώς ο Πίττας ήταν σε θέση οφσάιντ μετά και από τον έλεγχο με το VAR.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» άγγιξαν την ισοφάριση στο 21’ όταν ο Ντάλσιο έκανε το σουτ, αλλά ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε! Μετά από μπαλιά του Ντάλσιο, ο Μπεν βρέθηκε τετ α τετ με τον Γιοβάνοβιτς, αλλά το σουτ που έκανε κατέληξε έξω στο 28’!

Το σουτ του Πεϊμπέρν κατέληξε έξω στο 41’ για τον Απόλλωνα, ενώ στο 45+1’ η κεφαλιά του Κονσταντίνοφ στην μπαλιά του Μακέντα ήταν άστοχη για το ΑΠΟΕΛ. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ομάδα της Λεμεσού να προηγείται με 1—0.

Στην επανάληψη ο Απόλλων απείλησε πρώτος με το σουτ του Ουάρντα (49’), το οποίο όμως απέκρουσε εύκολα ο Μπέλετς.

Το ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι στο 50’ για φάουλ του Αρτυματά στον Μακέντα. Ο Κβιλιτάια ανέλαβε την εκτέλεση και στο 51’ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (1-1)! Ο Γεωργιανός επιθετικός πάντως αντικαταστάθηκε από τον Εφραίμ στο 56’, καθώς τραυματίστηκε. Το σουτ του Σαρφό στο 60’ πέρασε έξω.

Μετά από μπαλιά του Ουάρντα, ο Βα έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε έξω στο 62’.

Ένα λεπτό αργότερα (63’) ο Γιοβάνοβιτς -με τη βοήθεια του Φιλιώτη- πρόλαβε και μάζεψε την μπάλα πριν ο Εφραίμ γίνει απειλητικός. Ο Μπέλετς έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Ζράντι από το ύψος της περιοχής στο 64’. Το σουτ του Πίττα στο 69’ πέρασε έξω! Ο Γιοβάνοβιτς μάζεψε την μπάλα από το κοντινό σουτ του Ντονγκαλά στο 74’.

Το ΑΠΟΕΛ έκανε το 2-1 και την ανατροπή με τον Ντινγκαλά στο 76’! Μετά από μπαλιά του Μακέντα, ο Ντινγκαλά με πλασέ από κοντά έγραψε το 2-1 για τους γηπεδούχους! Με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Μπεν στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 3-1 στο 90’!

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Καρώ, Κρέσπο, Φεράρι (30′ Γουίλερ), Σούσιτς, Σαρφό, Κονσταντίνοφ, Ντάλσιο (30′ Μακέντα), Μπεν, Μαρκίνιος (73’ Ντονγκαλά), Κβιλιτάια (56’ Εφραίμ).

Σκόρερ: 51’ πεν. Κβιλιτάια, 76’ Ντονγκαλά, 90’ Μπεν

Κίτρινη: Μαρκίνιος, Μπεν, Σούσιτς

Κόκκινη:

Διαιτητής: Μπράνκο Γκοντίνιο Λουίς Μιγκέλ (Εγγλέζου Νίκος, Δημητριάδης Μάριος), 4ος: Χατζηβασιλείου Θωμάς, VAR: Ολιβέιρα Μέλο Φάμπιο, AVAR: Φελλάς Κωνσταντίνος, Παρατηρητής: Καπιτανής Κώστας

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Πεϊμπέρν, Αρτυματάς, Πίττας, Σπόλιαριτς (80’ Ίλιεφ), Βα (64’ Ντόνιο), Χαμάς, Φιλιώτης, Σαχάρ (64’ Αλεσάμι), Ουάρντα (80’ Ντιγκινί), Χέντι (46’ Ζράντι).

Σκόρερ: 3’ Πίττας

Κίτρινη: Φιλιώτης, Πεϊμπέρν