HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΑκρίτας - ΕΝΠ: Συμβιβασμός που... δεν βολεύει κανένα

Ακρίτας – ΕΝΠ: Συμβιβασμός που… δεν βολεύει κανένα

Ισόπαλο με σκορ 2-2 έληξε το παιχνίδι μεταξύ Ακρίτα και ΕΝΠ στο ”Στέλιος Κυριακίδης” που έγινε στο πλαίσιο της 2η αγωνιστικής της β’ φάσης του πρωταθλήματος για το γκρουπ του υποβιβασμού.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ακρίτας είχε δύο σουτ με τον Γαβριήλ στο 7′ και το 13′ τα οποία όμως δεν βρήκαν στόχο. Τελική προσπάθεια είχε και η ΕΝΠ στο 11′ με τον Φερνάντεζ του οποίου όμως σουτ μπλόκαρε ο Πρεντρέου.

Ο Ακρίτας είχε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία στο 22′ όταν ο Εράσο βγήκε στο τετ α τετ με τον Κόστιτς με τον τελευταίο όμως να βγαίνει νικητής.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα το παιχνίδι δεν είχε κάποια αξιοσημείωτη φάση με το 0-0 να είναι και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ακρίτας άνοιξε στο σκορ στο 55′ με τον Εράσο με σουτ μέσα από την περιοχή έπειτα από ασίστ του Σέχιτς. Η ΕΝΠ ισοφάρισε στο 63′ με σουτ του Βουτσένοβιτς έπειτα από ασίστ του Γαβριήλ.

Μάλιστα, η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά στο 72′ έκανε την ανατροπή αφού και πάλι ο Βουτσένοβιτς με σουτ σκόραρε για το 2-1.

Ο Ακρίτας, ωστόσο, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη αφού 3 λεπτά αργότερα ο Εράσο σκόραρε και αυτός για 2η φορά με κοντινό πλασέ για το 2-2.

Παρα τον καλό ρυθμό και τα 4 γκολ στο 2ο ημίχρονο το παιχνίδι δεν είχε νικητή με το 2-2 να είναι το τελικό σκορ του αγώνα.

Ταυτότητα αναμέτρησης:

Ακρίτας (Ντένις Λαχτιόνοφ): Περντρέου, Σέχιτς, Ντραμέ, Μεντιμόρετς, Καραγιάννης, Κονέ (65′ Κλεμέντε), Άμπραχαμ, Εράσο, Γαβριήλ, Τόρες, Αραούχο.

Παραλίμνι (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Έχμαν, Πολυκάρπου, Γεβρέμοβιτς, Λουσέρο (83′ Κοτσώνης), Κατσιάρης (66′ Βούκσεβιτς), Μέιρα, Φερνάντεθ (46′ Γαβριήλ), Ντιαβαρά (46′ Βουτσένοβιτς), Ρουσιάς.

Σκόρερ: Εράσο 55′, 76′ / Βουτσένοβιτς 63′, 72′

Κίτρινες: Μεντιμόρετς, Λαχτιόνοφ / Ντιαβαρά, Γεβρέμοβιτς

Αποβολές: – / –

Στάδιο: «Στέλιος Κυριακίδης».

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος.