Homeatc-portalΑκόμη ένα βήμα...

Ακόμη ένα βήμα…

Βραζιλία και Αργεντινή κέρδισαν και είναι μία ανάσα από το Μουντιάλ

Εντός έδρας νίκες σημείωσαν Βραζιλία και Αργεντινή στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 στη ζώνη της Νότιας Αμερικής. Έτσι, οι δύο πρωτοπόροι της βαθμολογίας έκαναν αμφότερες ακόμη ένα βήμα για την πρόκριση στην τελική φάση της διοργάνωσης, η οποία θα διεξαχθεί το 2022 στο Κατάρ.

Αρχικά, η «σελεσάο» επιβλήθηκε σχετικά εύκολα με 4-1 της Ουρουγουάης εντός έδρας με γκολ των Νεϊμάρ (18′), Ραφίνια (18′, 58′) και Γκαμπιγκόλ (83′). Η «σελέστε» το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Λουίς Σουάρες (77′) και να πέσει έτσι στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Η δε Αργεντίνή, επικράτησε του Περού με 1-0 χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Λαουράρο Μαρτίνες στο 43′. Οι φιλοξενούμενοι πάντως έχασαν πέναλτι με τον Γιοτούν στο 65′ για να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας. Παρόλα αυτά η Αργεντινή πήρε το πολύτιμο τρίποντο και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στο Μουντιάλ 2022. Η «αλμπισελέστε» διατηρήθηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας, έξι βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Βραζιλία.

Από εκεί και πέρα, η Χιλή πανηγύρισε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της ενάντια στη Βενεζουέλα, το εμπόδιο της οποίας ξεπέρασε με το άνετο 3-0 (18′, 37′ Πουλγκάρ, 73′ Μπρέρετον) εντός έδρας, ανεβαίνοντας έτσι στο -3 από την πεντάδα.

Τέλος, Κολομβία και Ισημερινός έμειναν στο 0-0 και εξακολουθούν να καταλαμβάνουν την 4η και την 3η θέση αντίστοιχα.

Λίγες ημέρες μετά τη σπουδαία νίκη επί του Περού (1-0), η Βολιβία πανηγύρισε ένα ακόμα τρίποντο και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο, επικρατώντας με το εμφατικό 4-0 της Παραγουάης. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 21ο λεπτό με εξαιρετικό σουτ του Ραμάγιο έξω από την περιοχή, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν πέναλτι έξι λεπτά αργότερα με τον Σανάμπρια.

Στις αρχές της επανάληψης έκανε το 2-0 (53′) με τον Βιγιαρόελ και τον Αμπρέγκο στο 84′ να δίνει διαστάσεις θριάμβου με εκπληκτικό τελείωμα. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Φερνάντεθ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ανεβάζοντας έτσι τη Βολιβία στους 12 πόντους. Από την άλλη, η Παραγουάη έμεινε για τρίτο διαδοχικό ματς μακριά από το τρίποντο.