HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΑεροβόλο πιστόλι γένους… θηλυκού!

Αεροβόλο πιστόλι γένους… θηλυκού!

Ο τελευταίος πρωταθληματικός αγώνας σταθερού στόχου του 2020, έγινε στις 3 και 4 Οκτωβρίου, ενώ ένα σχεδόν χρόνο μετά, το περασμένο Σαββατοκύριακο, 18 και 19 Σεπτεμβρίου, διοργανώθηκε ο πρώτος αγώνας του 2021, με τις συμμετοχές να παρουσιάζονται μειωμένες λόγω, κυρίως, της μεγάλης αποχής… Ο αγώνας ήταν για το «Κύπελλο Πάφου» κι έγινε στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου «Λάκης Ψημολοφίτης» στα Λατσιά. Εκείνο που ξεχώρισε ιδιαίτερα στο αεροβόλο πιστόλι, ήταν η επικράτηση του γυναικείου φύλου έναντι των ανδρών, τόσο από πλευράς συμμετοχών όσο και από πλευράς αποτελεσμάτων, αφού η νεάνιδα Παναγιώτα Χαραλάμπους του ΕΛΕΣΚΟ (Ελεύθερος Σκοπευτής), πέτυχε το ψηλότερο αποτέλεσμα (558/600) και η δεύτερη Χριστιάνα Γεωργίου, με 557/600 ήταν ισόβαθμη με τον νικητή των ανδρών Χαράλαμπο Κουρουκλάρη, ενώ τα αποτελέσματα και των τεσσάρων νεανίδων ήταν ψηλότερα από τον δεύτερο νικητή των ανδρών αλλά και από τα αποτελέσματα των εφήβων. Κάτι ανάλογο είχαμε και στην κατηγορία των κορασίδων, όπου οι δυο πρώτες πέτυχαν ψηλότερα αποτελέσματα τόσο από τους παίδες, όσο και από τους έφηβους.

Ο Χαράλαμπος Κουρουκλάρης της ΣΚΟΛΕΥ, όπως προαναφέραμε, ήταν ο νικητής στο αεροβόλο πιστόλι ανδρών με 557/600, ενώ στις γυναίκες πρώτευσε  συναθλήτρια του Κωνσταντίνα Γεωργίου με 512/600 και στους έφηβους ο Μάριος Αριστείδου του ΕΛΕΣΚΟ με 522/600. Το ψηλότερο αποτέλεσμα στον αγώνα το πέτυχε η Παναγιώτα Χαραλάμπους με 558/600, ενώ στις κορασίδες την πρώτη θέση πήρε η Ανδρεάνα Κυρίλλου της ΣΚΟΛΕΥ με 532/600, στους παίδες ο Ανδρέας Σοφοκλέους του ΕΛΕΣΚΟ με 523/600 και στο αεροβόλο πιστόλι παίδων με σταντ ο συναθλητής του Νεόφυτος Κωνσταντίνου με 328/400.Τέλος στο αεροβόλο πιστόλι ανδρών με κινητικές αναπηρίες, ο Ευριπίδης Γεωργίου της ΣΚΟΛΕΥ πέτυχε 550/600. Αναλυτικά τα αποτελέσματα του πρώτου αγώνα του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ στο αεροβόλο πιστόλι ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία.