HomeSliderΑΕΛ - Απόλλωνας: Νίκη και 2η θέση !

ΑΕΛ – Απόλλωνας: Νίκη και 2η θέση !

Η ΑΕΛ, νίκησε με 2-1 τον Απόλλωνα στο ντέρμπι της Λεμεσού, πέρασε στην 2η θέση πίσω από την Ανόρθωση, αφήνοντας τον Απόλλωνα 3ο στους 23.

Τα γκολ για την ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ πέτυχαν οι Μπάμπιτς στο 19′ και  Σίτο Ριέρα στο 81′ με πέναλτι.

Για τον Απόλλωνα του Γιάννη Πετράκη, ισοφάρισε προσωρινά ο Ματέι στο 77′ ενώ ο  Μάρκοβιτς αστόχησε από την άσπρη βούλα στο 71′.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα ήταν καλύτερη πιο επιθετική και πιο αποτελεσματική η ΑΕΛ. Μάλιστα είχε και μια-δύο ευκαιρίες να διευρύνει το προβάδισμά της.

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, ο Απόλλωνας ήταν αρκετά καλύτερος, είχε 2 δοκάρια και χαμένο πέναλτι αλλά δεν τα κατάφερε.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τεσέιρα, Αβραάμ (63΄ Κυριάκου), Νταβόρ, Ριέρα, Τόρες (86΄ Κέρκεζ), Αντωνίου, Ράσο, Σάντος, Μπάμπιτς (74΄ Μάιντεβατς), Ντανίλο (74΄ Αντάμοβιτς).

ΑΠΟΛΛΩΝ: Δημητρίου, Παναγιώτου-Φιλιώτης (54΄ Ζοάο Πέδρο), Βασιλείου, Σάλαϊ, Γιούστε, Ντένιτς (60΄ Κυριάκου), Μάρκοβιτς, Γιαννιώτας (79΄ Γκακπέ), Πίττας, Ντιγκινί (46΄ Ματέι), Μπένσοπ (46΄ Νταμπό).

Κίτρινες Κάρτες:  Ντανίλο, Νταβόρ, Τόρες, Αντωνίου, Σάντος, Μπάμπιτς, Χάρης Κυριάκου, Σίτο Ριέρα /Γιαννιώτας, Πίττας

Στάδιο: ΤΣΙΡΕΙΟ
Διαιτητής: Χριστοφή Τιμόθεος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος