HomeΚυπριακό ΠοδόσφαιροΜε Μπενζεμά – Αζάρ στην κορυφή

Με Μπενζεμά – Αζάρ στην κορυφή

Η Ρεάλ συνάντησε μόνο για 40 λεπτά αντίσταση από την Ουέσκα και τη νίκησε 4-1, περνώντας στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος. Δύο γκολ ο Μπενζεμά, από ένα οι Αζάρ και Βαλβέρδε. Έπαιξε σε όλο το ματς ο Σιόβας.

Η Ρεάλ υποδέχτηκε το μεσημέρι του Σαββάτου (31/10) την Ουέσκα για την όγδοη αγωνιστική της πρώτης κατηγορίας του ισπανικού πρωταθλήματος, όπου τα πηγαίνει καλύτερα σε σχέση με την Ευρώπη και την κακή εκκίνηση στους ομίλους του Champions League. Οι μερένγκες άνοιξαν το σκορ στο 40ο λεπτό.

Ο Βέλγος συνδύασε στην επιστροφή του στο αρχικό σχήμα με πανέμορφο γκολ, καθώς με σουτ με το αριστερό αρκετά έξω από την περιοχή νίκησε τον Αντρές.
Στο 45ο λεπτό ο Λούκας Βάθκεθ έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Καρίμ Μπενζεμά έκανε το κοντρόλ και με το αριστερό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Ουέσκα.
Απαλλαγμένη από το άγχος η ομάδα της ισπανικής πρωτεύουσας έφθασε και σε τρίτο γκολ.

Στο 53ο λεπτό οι Αζάρ και Μπενζεμά βγήκαν από αριστερά σε μια εξαιρετική συνεργασία, η πρώτη πάσα του Γάλλου δεν πέρασε. Η δεύτερη βγήκε για τον Βαλβέρδε και ο Ουρουγουανός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Το μόνο που κατάφερε η Ουέσκα ήταν μειώσει σε 3-1 στο 74ο λεπτό με τον Φερέιρο να νικά με κεφαλιά τον Κουρτουά μετά από σέντρα του Ράφα Μιρ.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 90ο λεπτό με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ο Καρίμ Μπενζεμά. Ο Ροντρίγκο έπιασε την πρώτη κεφαλιά, ο Γάλλος τη δεύτερη στέλνοντας την μπάλα δίχτυα και κάνοντας το 4-1.
ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Βάθκεθ, Μιλιτάο, Ράμος, Μαρσέλο, Βαλβέρδε, Κασεμίρο, Μόντριτς, Ασένσιο, Μπενζεμά, Αζάρ
ΟΥΕΣΚΑ: Φερνάντες, Μαφέο, Πουλίδο, Σιόβας, Λουιζίνιο, Νβακάλι, Μοσκέρα, Γκαρσία, Γκόμες, Μιρ, Οντιβέρος

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Παρασκευή 30/10
Έιμπαρ – Κάντιθ 0-2 (36′ Νεγρέδο, 39′ Σάντσεθ)
Σάββατο 31/10
Ρεάλ Μαδρίτης – Ουέσκα 4-1 (40′ Αζάρ, 45′, 90′ Μπενζεμά, 53′ Βαλβέρδε / 74′ Φερέιρο)
17:00 Μπιλμπάο – Σεβίλλη
19:30 Οσασούνα – Ατλέτικο Μαδρίτης
22:00 Αλαβές – Μπαρτσελόνα