HomeΔΙΕΘΝΗΝέος θρίαμβος για την ομάδα του Ρανιέρι

Νέος θρίαμβος για την ομάδα του Ρανιέρι

Μετά από την Φιορεντίνα (2-1 εκτός) και την Λάτσιο (3-0 εντός), ήταν η σειρά της Αταλάντα του Champions League να υποκλιθεί στην τρομερή φόρμα την οποία διανύει το τελευταίο διάστημα η Σαμπντόρια, με το σύνολο του Κλάουντιο Ρανιέρι να παίρνει καθαρή νίκη με 3-1 στο Μπέργκαμο στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Serie A και να φτάνει τις τρεις διαδοχικές επιτυχίες στο πρωτάθλημα.

Οι μπλουτσερκιάτι άνοιξαν το σκορ στο 13′ με τον Φάμπιο Κουαλιαρέλα και θα μπορούσαν κάλλιστα να πάνε με προβάδισμα δύο τερμάτων στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με τον 37χρονο στράικερ να βλέπει στο 45′ τον Σπορτιέλο να τον νικάει στο πέναλτι που του εκτέλεσε.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι έκανε τρεις μαζεμένες αλλαγές για να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του όμως αυτό δεν έγινε, με τον Θόρσμπι να κάνει το 2-0 στο 59′ και να βάζει τις βάσεις της νίκης για τους μπλουτσερκιάτι.

Στο 80′ ήρθε το γκολ του Σαπάτα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι για να δώσει νέο ενδιαφέρον στο ματς (1-2), ωστόσο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γιάνκτο έβαλε ταφόπλακα στις ελπίδες των γηπεδούχων να πάρουν έστω έναν βαθμό, γράφοντας το τελικό 3-1 για τους φιλοξενούμενους.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Σπορτιέλο, Σούταλο (46′ Τολόι), Παλομίνο, Τζιμσίτι, Ντεπάολι (60′ Χάτεμπουρ), Ντε Ρόον (63′ Μαλινόβσκι), Πάσαλιτς, Μοχίκα (46′ Γκόζενς), Γκόμες, Ίλιτσιτς, Λάμερς (46′ Σαπάτα)

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Αουντέρο, Μπερεζίνσκι, Γιοσίντα, Τονέλι, Αουτζέλο, Γιάνκτο, Έκνταλ, Θόρσμπι, Ντάμσγκααρντ (72′ Λερίς), Ραμίρες (65′ Βέρε), Κουαλιαρέλα (66′ Μπαλντέ)

Παρασκευή 23 Οκτωβρίου

Σασουόλο – Τορίνο 3-3  (71′ Τζούρισιτς, 84′ Κίρικες, 86′ Καπούτο / 33′ Λινέτι, 78′ Μπελότι, 79′ Λούκιτς)

Σάββατο 24 Οκτωβρίου

Αταλάντα – Σαμπντόρια 1-3 (80′ πεν. Σαπάτα / 13′ Κουαλιαρέλα, 59′ Θόρσμπι, 92′ Γιάνκτο)

Τζένοα – Ίντερ (19:00)

Λάτσιο – Μπολόνια (21:45)