HomeSlider΄΄Επαγγελματική΄΄ αλλά αγχωτική νίκη για την Ανόρθωση

΄΄Επαγγελματική΄΄ αλλά αγχωτική νίκη για την Ανόρθωση

Ανόρθωση και Δόξα, αναμετρήθηκαν στο ‘’Αντώνης Παπαδόπουλος’’, στο πλαίσιο της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας.

Νικήτρια, η γηπεδούχος ομάδα με γκολ των Αμαπρτζουνιάν στο 5’, του οποίου το γκολ ήταν αρκετό για να δώσει στην ‘’μεγάλη Κυρία’’ το πολύτιμο τρίποντο. Η Ανόρθωση μπορούσε να σκοράρει κι άλλες φορές, δεν το έκανε όμως και στα τελευταία λεπτά λίγο έλειψε να ισοφαριστεί. Έδειξε όμως τον απαραίτητο χαρακτήρα και πήρε μια ‘’επαγγελματική’’ νίκη.

Πλέον μετά την νίκη της, η Ανόρθωση συνεχίζει να βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας με 51 βαθμούς ενώ η Δόξα στην 8η με 30.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, η Ανόρθωση ξεκίνησε αρκετά καλύτερα από την αντίπαλό τηε το παιχνίδι, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ευτύχησε να σκοράρει πολύ νωρίς,

Μόλις στο 5’, η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια, πήρε κεφάλι στο σκορ με κεφαλιά του Αμπαρτζουνιάν έπειτα από ασσίστ του Καλτσά.

Αυτό το γρήγορο γκολ, είχε φυσικά την δική του επίδραση στο παιχνίδι αφού η Δόξα, πλέον ευρισκόμενη πίσω στο σκορ, θα αναγκαζόταν να ‘’ανοιχτεί’’ ούτως ώστε να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

Στα πρώτα 35 λεπτά του αγώνα αυτό δεν έγινε (πλην 1-2 περιπτώσεων), αφού η γηπεδούχος ομάδα συνέχισε να κρατά τα ηνία και τον έλεγχο του παιχνιδιού, έχοντας μάλιστα και σε αρκετές περιπτώσεις καλές ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματά της.

Από το 20-25’ και έπειτα, η Δόξα ισορρόπησε τον αγώνα άρχισε να παρουσιάζεται πιο επιθετική και με αξιώσεις, έχοντας και πάλι 2-3 καλές φάσεις τις οποίες όμως δεν κατάφερε να αξιοποιήσει.

Ακολούθως, η Ανόρθωση ανέβασε και πάλι ρυθμούς, έγινε πιο επιθετική και έψαχνε το γκολ που θα την έστελνε στα αποδυτήρια με 2-0, σκορ που σαφέστατα θα την έκανε να νιώθει πιο άνετα.

Το προσπάθησε, αλλά στις πιο επικίνδυνες προϋποθέσεις που δημιούργησε, βρήκε απέναντί της έναν πολύ καλό Σισκόφσκι ο οποίος είπε όχι.

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, αν και δεν έπιασε υψηλά στάνταρτ απόδοσης, η ‘’Κυρία’’ ήταν καλύτερη της Δόξας, είχε τις ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει και να κάνει το 2-0.

Αυτό λίγο έλειψε να τις στοιχήσει, αφού στο 85’ παραλίγο να γίνει το 1-1 για την Δόξα, με τον Λόρια να μπλοκάρει πάνω στην γραμμή και να κρατάει το 1-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Ανόρθωση:  Λόρια, Αρτυματάς, Κορέια, Νταουσβίλι (Χριστοφή 46′), Οκριασβίλι (Γκαλίτσιος 89′), Μίχα (Χουσμπάουερ 46′), Αμπαρτζουμιάν, Καλτσάς (Μαργκάσα 80′), Βργκοτς, Κβιλιτάια (Μανιάς 89′), Ρισβάνης

Σκόρερ: Αμπαρτζουνιάν 5’

Κίτρινες: Χουσμπάουερ

Κόκκινες: –

Διαιτητές: Δημητρίου Βασίλης, Εγγλέζου Νίκος, Λαζάρου Ιωάννης, Αναστασίου Ιωάννης

VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

AVAR: Χρίστου Ε. Χρίστος

Δόξα: Σισκόφσκι, Μουκτάρης, Εγγλέζου, Σαντίκ, Οικονομίδης (Μπουλότ 89′), Χριστοφή, Καρλίτος (Μπιλάλ 69′), Ασαμόα, Τραϊτσέφσκι (Ολιβέρα 69′), Μιντίκκης, Κίκας