HomeApp Push NotificationΥπερπρωταθλητής για 4η φορά!

Υπερπρωταθλητής για 4η φορά!

Υπερπρωταθλητής για 4η φορά στην ιστορία του στέφθηκε ο Απόλλων! Οι πρωταθλητές επικράτησαν της κυπελλούχου Ομόνοιας στο «ΑΕΚ ARENA» με 2-0 και κατέκτησαν τον πρώτο τίτλο της νέας σεζόν, το Σούπερ Καπ. Ο Νταμπό άνοιξε το σκορ για τους «γαλάζιους» στο 11’ και ο Βα στο 74’ διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Ο Απόλλωνας ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Φιλιώτης με απευθεάις κόκκινη κάρτα στο 80’.

Όσον αφορά τον αγώνα, ο Απόλλωνας απείλησε πρώτος στον αγώνα με το σουτ του Νταμπό στο 10’, αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Ένα λεπτό αργότερα (11’) οι πρωταθλητές κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με το δυνατό σουτ του Νταμπό!

Η Ομόνοια προσπάθησε να αντιδράσει και στο 24’ έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Ο Μπρούνο Φελίπε έκανε την μπαλιά, αλλά ο Ματάους από κοντά δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 33΄ο Φαμπιάνο πρόλαβε και μάζεψε πριν ο Νταμπό γίνει επικίνδυνος. Οι κυπελλούχοι άγγιξαν την ισοφάριση στο 39’ όταν ο Χαραλάμπους έκανε το σουτ από καλή θέση, αλλά ο Δημητρίου απέκρουσε. Το σουτ του Ψύχα στο 40’ πέρασε πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Φαμπιάνο.

Οι πρωταθλητές πάντως έφτασαν κοντά στο 2-0 δύο φορές πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Αρχικά στο 45’ ο Ψύχας έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε έξω. Ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι στο 45’+1, καθώς ο Φαμπιάνο ανέτρεψε τον Φαμπιάνο. Ο Ψύχας ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι στο 45+2’, αλλά ο Φαμπιάνο απέκρουσε! Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον πρωταθλητή Απόλλωνα να προηγείται της κυπελλούχου Ομόνοιας με 1-0.

Χωρίς κάποια αλλαγή ξεκίνησαν οι δύο ομάδες στην επανάληψη. Στο 49’ όμως ο Απόλλωνας προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή. Ο Πίττας πέρασε στη θέση του Νταμπό, ο οποίος ένιωσε ενοχλήσεις.

Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη ήταν για την Ομόνοια. Μετά από μπαλιά του Μάθιους, ο Μπρούνο Φελίπε από κοντά έκανε την προβολή με την μπάλα να καταλήγει όμως έξω στο 53’!

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Αρτυματάς βρήκε την μπάλα, αλλά πέρασε έξω στο 58’. Το σουτ του Κακουλλή στο 59’ κατάληξε εκτός εστίας.

Ο Μπέζους, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 60’, λίγο έλειψε να σκοράρει. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο Φελίπε, η μπάλα κατέληξε στον Ουκρανό, ο οποίος έκανε την προβολή από κοντά, αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι στο 64’! Στο 66’ το σουτ του Πίττα ανάγκασε τον Φαμπιάνο να διώξει σε κόρνερ.

Ο Απόλλωνας στο 74’ έκανε το 2-0 όταν ο Πίττας έστρωσε στον Βα, ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

Στο 79’ η κεφαλιά του Γιάνγκα βρήκε στο δοκάρι της εστίας της ομάδας του! Ο Απόλλωνας στο 80’ έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Φιλιώτης για σκληρό φάουλ στον Μπεζούς. Η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λέτσιακς στο 86’ πέρασε έξω. Η κεφαλιά του Γιούστε στο 90+2′ κατέληξε στην αγκαλιά του Δημητρίου.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Δημητρίου, Φιλιώτης Αρτυματάς (61’ Πέιμπερνς), Βουκασίν, Μαυρίας, Κολ (62’ Μπα), Σαχάρ, Ψύχας (85’ Ρομπέρζ), Νταμπό (49’ Πίττας), Βα (85’ Καμπράλ), Γιάνγκα.

Σκόρερ: 11’ Νταμπό, 74’ Βα

Κίτρινη: Φιλιώτης, Βα

Κόκκινη: Φιλιώτης

Διαιτητής: Χρυσοβαλάντης Θεουλή (Βοηθοί: Μάριος Καλογήρου, Χαράλαμπος Γεωργίου, 4ος: Μάριος Χριστοφόρου, VAR: Δημήτρης Σολωμού, AVAR: Παύλος Γεωργίου, Παρατηρητής: Ανδρέας Γεωργίου)

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Μάθιους, Μίλετιτς (72’ Παπουλής), Λανγκ, Γιούστε, Χαραλάμπους (72’ Ντίσκερουντ), Μπασιρού, Μπρούνο Φελίπε, Ματάους (60’ Μπεζούς), Κακουλλής (72’ Μπάρκερ)