HomeΟΜΑΔΕΣΕΝΠΞέσπασε στον Ακρίτα η ΕΝΠ

Ξέσπασε στον Ακρίτα η ΕΝΠ

Πολλά τέρματα σημειώθηκαν στο «Τάσος Μάρκου» όπου η ΕΝΠ ξέσπασε στον Ακρίτα Χλώρακας τον οποίο κέρδισε με 5-1 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του β’ ομίλου στο πρωτάθλημα Cyta με τις δύο ομάδες να προσφέρουν και πλούσιο θέαμα.

Εντυπωσιακή η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά βρέθηκε να προηγείται με 4-0 στο ημίχρονο και στην επανάληψη να πετυχαίνει ακόμα ένα τέρμα. Με τη νίκη της αυτή η ομάδα του Παραλιμνίου συνεχίζει να ελπίζει έστω και αμυδρά για παραμονή στην κατηγορία.

Ο Ακρίτας Χλώρακας δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να ακολουθήσει τον ρυθμό των «βυσσινί», μοιραία δέχθηκε βαριά ήττα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για τον Ακρίτα όταν στο 8ο δευτερόλεπτο ο Γαβριήλ έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω. Αυτή η φάση ξύπνησε απότομα τους γηπεδούχους οι οποίοι πήραν το όπλο τους και πυροβολούσαν αδιακρίτως. Στο 3′ ο Φερνάντεζ έκανε το δυνατό σουτ εντός περιοχής στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα. Δύο λεπτά αργότερα ο Κατσιάρης έκανε το δυνατό σουτ αλλά η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 22 η ΕΝΠ διπλασίασε τα τέρματα της. Ο Κοτσώνης έκανε την σέντρα εντός περιοχής και ο Βουτσένοβιτς προ του Περντρέου σκόραρε με κεφαλιά.

Στο 35′ ήρθε και το 3-0 για την γηπεδούχο ομάδα. Ιδανική αντεπίθεση από τους «βυσσινί» με τον Βουτσένοβιτς να αποφεύγει δύο αντιπάλους και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα επιτεύχθηκε και το τέταρτο τέρμα για την ΕΝΠ. Ο Λαμί εντός περιοχής, έδωσε στον Κατσιάρη ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Στην επανάληψη ο Ακρίτας προσπάθησε ν’ αντιδράσει και παρά το ότι βρήκε νωρίς το τέρμα εντούτοις στην συνέχεια φάνηκε ότι δεν είχε τα ψυχικά αποθέματα για να πάρει κάτι από τον αγώνα.

Στο 50′ λοιπόν ο Γαβριήλ μετά από εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στην περιοχή εκεί όπου ο Κλεμέντε έκανε την κεφαλιά και μείωσε στο σκορ.

Η ΕΝΠ δεν έδειξε να επηρεάζεται από το τέρμα που δέχθηκε καθώς στο 63′ επανέφερε την διαφορά των τερμάτων στα τέσσερα. Μετά από ωραία συνεργασία Λαμί και Φερνάντεζ ο τελευταίος από πλάγια εντός περιοχής έκανε το πλασέ στέλνοντας για πέμπτη φορά την μπάλα στα δίκτυα της εστίας του Περντρέου.

Μέχρι την ολοκλήρωση της αναμέτρησης οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πετύχουν και άλλα τέρματα αλλά αυτό δεν έγινε εφικτό.

ΕΝΠ: Παναγιώτου, Ντα Σίλβα (76′ Κολωνίας), Έχμαν, Γεβρέμοβιτς, Φερνάντες (67′ Ντιαβαρά), Κωνσταντίνου (67′ Βούκσεβιτς), Κατσιάρης (67′ Πολυκάρπου), Βουτσένοβιτς, Κοτσώνης, Λαμί, Ντρέκσα (82′ Σολωμού).

Ακρίτας Χλώρακας: Περντρέου, Κονέ, Άμπραχαμ (46′ Κλεμέντε), Εράσο (68′ Πική), Μεντίμορετς, Γαβριήλ, Σέχιτς (76′ Αμπντουσαλάμοφ), Τόρες (76′ Παουγκέν), Σαραβάνια, Καραγιάννης (59′ Λόπες), Αραούχο.