HomeSliderΞεκίνησε ονειρικά η νέα περίοδος

Ξεκίνησε ονειρικά η νέα περίοδος

Η Πάφος F.C. έκανε αυτό που κανείς δεν περίμενε. Κέρδισε με ευκολία το ΑΠΟΕΛ (4-0) στον πρώτο αγώνα πρωταθλήματος κι έδειξε ότι είναι ικανή να πετύχει σπουδαία πράγματα στο φετινό πρωτάθλημα. Εδώ είναι που χρειάζεται προσοχή αφού η μεγάλη νίκη θέλει και σωστή διαχείριση. Ο Ντάρκο Μίλανιτς έμεινε απόλυτα ικανοποιημένος από όσα είδε από τους παίκτες του, ενώ προχώρησε νωρίς στις αλλαγές του με στόχο να κρατήσει την ομάδα του φρέσκια μέσα στο γήπεδο. Τα δύο τελευταία αποκτήματα Αμντουσαλάμοβ και Ζάιρο ξεκίνησαν ιδανικά, αφού και οι δύο έδωσαν ασίστ. Ο πρώτος στο γκολ του Γουίλι στο 2ο λεπτό και ο Ζάιρο στον Βαλακάρι στο γκολ του 62ου λεπτού.

Ο κόσμος της Πάφου χειροκρότησε τους νικητές και έφυγε από το γήπεδο απόλυτα ικανοποιημένος. Αναμφίβολα η έκταση του σκορ είναι αυτή που έκανε μεγάλη εντύπωση, ωστόσο αυτό που ικανοποίησε περισσότερο τους παφίτες φιλάθλους είναι η ενέργεια και η ποιότητα που έβγαλαν μέσα στο γήπεδο οι ποδοσφαιριστές της ομάδας.

Είναι η πρώτη φορά τα τελευταία χρόνια, που η ομάδα δείχνει σε καλό βαθμό ετοιμότητας από το ξεκίνημα και αυτός ο παράγοντας μπορεί να κριθεί καθοριστικός όσον αφορά την πορεία της Πάφου. Η ομάδα δεν έκανε πολλές αλλαγές στο ρόστερ της, αφού κράτησε τον βασικό κορμό και την ίδια στιγμή έφερε ορισμένους καλούς παίκτες από νωρίς στην προετοιμασία. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο η Πάφος έδειξε αυτή τη ζωντάνια και είχε αυτό το μεγάλο αποτέλεσμα στον αγώνα του Σαββάτου.