HomeSliderΒήμα τίτλου!

Βήμα τίτλου!

Μεγάλο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος βόλεϊ γυναικών Α’ Κατηγορίας έκανε η Robo Markets ΑΕ,Λ η οποία στο  τεράστιο ντέρμπι κέρδισε τον Property Gallery Απόλλων με 3-1 στο «Νίκος Σολωμονίδης» μετά από σπουδαίο ντέρμπι και ξέφυγε επτά βαθμούς στην κορυφή.

Ο αγώνας της Δευτέρας στο «Απόλλων – Αρένα» αποκτά το χαρακτήρα αγώνα της χρονιάς χωρίς να αποκλείεται τότε  να κριθούν τα πάντα. Η Robo Msrkets ΑΕΛ έχει 40 βαθμούς και ένα μόνο αγώνα ακόμα. Ο Property Gallery Απόλλων έχει 34 βαθμούς αλλά θα δώσει άλλους τρεις αγώνες.

Οι «γαλαζοκίτρινες» δεν ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο, καθώς είδαν τις «κυανόλευκες» να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με 25-18 και να κάνουν το 1-0 στα σετ. Στη συνέχεια η ΑΕΛ ήταν σαφώς πιο βελτιωμένη και κατάφερε να επικρατήσει με 25-19 και να ισοφαρίσει σε 1-1 στα σετ. Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πάλεψαν με νύχια και με δόντια για να πάρουν το προβάδισμα. Τελικά οι «γαλαζοκίτρινες» φάνηκαν πιο ψύχραιμες και πήραν το σετ με 26-24.

Με τη ψυχολογία στα ύψη η ΑΕΛ μπήκε δυνατά στο τέταρτο και καθοριστικό σετ της αναμέτρησης. Ο Απόλλωνας το πάλεψε, αλλά η ΑΕΛ κατάφερε να επικρατήσει με 26-24 και να σφραγίσει τη νίκη με 3-1 στα σετ.