HomeSliderΒήμα σημειωτόν για ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ

Βήμα σημειωτόν για ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ

ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ έκαναν βήμα… σημειωτόν με την ισοπαλία 1-1 στο μεταξύ τους εξ αναβολής παιχνίδι για τη 15η αγωνιστική. Η ομάδα της πρωτεύουσας έμεινε στην 10η θέση με 20 βαθμούς και εκείνη της Λάρνακας στην 5η (30). Λαμβάνοντας, ωστόσο, υπόψιν ότι οι γηπεδούχοι έπαιζαν από το 32’ με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Ντε Βινσέντι, το αποτέλεσμα θεωρείται θετικό υπό τις περιστάσεις.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν επιφυλακτικά το παιχνίδι, με τους «γαλαζοκίτρινους» να δείχνουν πιο επιθετική διάθεση. Ο ρυθμός ήταν αργός και τα πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις εκατέρωθεν τον χαλούσαν περαιτέρω. Ενδεικτικό είναι το γεγονός ότι η πρώτη τελική προσπάθεια προήλθε από λάθος της άμυνας της ΑΕΚ, όμως ο Τέουνκενς μπλόκαρε την μπάλα σε χλιαρό σουτ του Κλωναρίδη (7’).

Το σκηνικό δεν άλλαξε με την πάροδο του χρόνου, όμως στο 32ο λεπτό άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες, καθώς αποβλήθηκε ο Ντε Βινσέντι με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο διαιτητής καταλόγισε φάουλ υπέρ της ΑΕΚ και στη συνέχεια ο Αργεντινός  κλώτσησε τον Χέιτλι και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια με τη χρήση του VAR.

Αυτή η εξέλιξη διαφοροποίησε άρδην την εικόνα του αγώνα, αφού οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν τα ηνία και πίεσαν με στόχο το γκολ. Οι παίκτες του Σάββα Πουρσαϊτίδη αδυνατούσαν να κρατήσουν και να κυκλοφορήσουν την μπάλα, με επακόλουθο να δεχθούν πίεση από την αντίπαλο. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η ομάδα της Λάρνακας δημιούργησε 2-3 προϋποθέσεις για να πάρει προβάδισμα, με αποκορύφωμα το κακό τελείωμα του Φερνάντες από ευνοϊκή θέση στο 42ο λεπτό. Έτσι, γκολ δεν μπήκε και οι δύο ομάδες έφυγαν για την ανάπαυλα με το 0-0.

Ο Σωφρόνης Αυγουστή έριξε στο γήπεδο τον Ιβάν Τρισκόφσκι με την έναρξη της επανάληψης, στη θέση του Μακρή. Οι «πρασινοκίτρινοι» συνέχισαν από εκεί που έμειναν στο πρώτο μέρος και με την παρουσία του Σκοπιανού έγιναν πιο επικίνδυνοι. Ο Τρισκόφσκι έχασε κλασική ευκαιρία στο 57’, όμως δύο λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ με κοντινή κεφαλιά, μετά από σέντρα του Τρουγιόλς.

Πριν προλάβουν να πανηγυρίσουν οι παίκτες της ΑΕΚ ήρθε η ισοφάριση για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ανουάρ μπήκε στην περιοχή και ανακόπηκε από τον Θάντι, όμως ο Κλωναρίδης με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι είχαν κατοχή της μπάλας, όμως δυκσολεύονταν να  μπουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, καθώς οι γηπεδούχοι έκλειναν σωστά τους διαδρόμους, με καλή αμυντική λειτουργία. Παρότι η μπάλα στο τελευταίο ημίωρο παίχτηκε στο μισό γήπεδο δεν δημιουργήθηκαν ευκαιρίες και το σφύριγμα της λήξης από τον Νικόλα Νεοκλέους βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 1-1.

Ταυτότητα του αγώνα

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Αποστολάκης (42’ Ενσούε), Ζόρζε, Σιέλης, Γουίλερ, Ανουάρ (83’ Λουντέμο), Ζαχίντ, Εφραίμ (70’ Σατσιάς), Ντε Βινσέντι, Κλωναρίδης (83’ Εντογκαλά), Μπεν Σαχάρ (70’ Μερκής).

ΑΕΚ: Τέουνκενς, Θάντι (71’ Γκαρσία), Αντωνιάδης, Γκονζάλες, Τρουγιόλς (82’ Ναράνχο), Φερνάντες, Ακοράν, Χέιτλι, Ιωάννου, Φλοριάν, Μακρής (46’ Τρισκόφσκι).

Σκόρερ: 60’ Κλωναρίδης/ 59’ Τρισκόφσκι

Κίτρινες: Γουίλερ (3η), Αποστολάκης/ Τρουγιόλς (3η), Ακοράν

Κόκκινες: Ντε Βινσέντι

Διαιτητές: Νικόλας Νεοκλέους (Όμηρος Τζιωρτζής, Πέτρος Πέτρου). VAR: Χρυσοβαλάντης Θεουλή, AVAR: Μάριος Καλογήρου.