HomeSliderΒγαίνει το καρέ του Κυπέλλου στο βόλεϊ ανδρών

Βγαίνει το καρέ του Κυπέλλου στο βόλεϊ ανδρών

Με το ντέρμπι Ανόρθωση – Παφιακού σε πρώτο πλάνο (Cablenet Sports 3 ΗD) στις 20:00 και δύο παιχνίδια ΑΠΟΕΛ – Ε.Ν.Π. στο «Λευκόθεο» και ΑΕ Καραβά – Νέα Σαλαμίνα στις 20:30 βγαίνει σήμερα Παρασκευή η τετράδα του φάιναλ – φορ του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Ανδρών.

Το μεγάλο ντέρμπι Ανόρθωσης – Παφιακού θα κριθεί στις λεπτομέρειες με όλα τα ενδεχόμενα πιθανά. Η Ανόρθωση από τον πρώτο προημιτελικό τη Δευτέρα έχει ένα ισχνό προβάδισμα με τη νίκη 3-2, αλλά είναι ανατρέψιμο έστω και εάν ο αγώνας θα γίνει στο «Θεμιστόκλειο». Η «Μεγάλη Κυρία» θέλει να βρεθεί στο φάιναλ – φορ, το ίδιο και ο Παφιακός και θα γίνει μεγάλο ματς. Ο προημιτελικός θα μεταδοθεί από την Cablenet Sports 3 ΗD.

Το ΑΠΟΕΛ στο «Λευκόθεο» με ασπίδα το 3-0 του αγώνα της Δευτέρας στο Παραλίμνι αντιμετωπίζει την Ε.Ν.Π. και του αρκούν δύο σετ για να καθαρίσει την πρόκριση στο φάιναλ – φορ. Η Ε.Ν.Π. θα πάει στη Λευκωσία για να παίξει τα ρέστα της διεκδικώντας την πρόκριση στο χρυσό σετ, νοουμένου ότι θα καταφέρει να κερδίσει 3-0 ή 3-1 τον αγώνα.

Εξάλλου, στην κοινή προσωρινή τους έδρα το «Σπύρος Κυπριανού» η ΑΕ Καραβά υποδέχεται τη Νέα Σαλαμίνα, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν γερό προβάδισμα μετά το 3-0 του πρώτου προημιτελικού. Η Νέα Σαλαμίνα θέλει να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση το συντομότερο, ενώ η ΑΕ Καραβά θα το παλέψει για να διεκδικήσει τη νίκη.

Το Κύπελλο είναι ένας θεσμός ο οποίος ενδιαφέρει όλες τις ομάδες. Η διαφορά δυναμικότητας παίζει σημαντικό ρόλο, όμως σε νοκ άουτ αγώνες είναι εφικτό και το ενδεχόμενο της έκπληξης.