HomeΔΙΕΘΝΗΤρομερή Σαλερνιτάνα, νίκησε τη Φιορεντίνα και ελπίζει στην παραμονή

Τρομερή Σαλερνιτάνα, νίκησε τη Φιορεντίνα και ελπίζει στην παραμονή

Το θαύμα της παραμονής στην Serie A για την Σαλερνιτάνα μετά και την σημερινή ημέρα είναι πέρα για πέρα πραγματοποιήσιμο. Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της σημερινής αγωνιστικής δράσης στο ιταλικό πρωτάθλημα επικράτησε 2-1 της Φιορεντίνα κάνοντας ένα -ή για την ακρίβεια- ακόμη ένα βήμα για να εξασφαλίσει την παραμονή της στην κατηγορία.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη στη σειρά για την Σαλερνιτάνα στις ισάριθμες τελευταίες αγωνιστικές και έτσι έφτασε τους 25 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την Κάλιαρι, βρισκόμενη πια στο… μεταίχμιο της ζώνης υποβιβασμού.

Την ίδια στιγμή, το σημερινό αποτέλεσμα ήταν κακό για τη Φιορεντίνα, η οποία με την ήττα αυτή έμεινε στους 56 βαθμούς και πλέον ισοβαθμεί με την Λάτσιο με την οποία πλέον θα παλέψουν για την τελευταία θέση που δίνει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο και συγκεκριμένα στο Europa Conference League.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ αρκετά νωρίς στο ματς, μόλις στο 9ο λεπτό με τον Ντζούριτς. Η Φιορεντίνα ισοφάρισε στο 64ο λεπτό με τον Σαπονάρα αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή. Στο 79ο λεπτό ο Μπονατσόλι έδωσε και πάλι προβάδισμα στη Σαλερνιτάνα και τελικά τη νίκη.