HomeSliderΤρομερή ανατροπή για την ΑΕΚ Αθηνών

Τρομερή ανατροπή για την ΑΕΚ Αθηνών

Η Βόλφσμπουργκ ήταν το φαβορί απέναντι στην ΑΕΚ και δικαιολογημένα η πρόκριση της Ένωσης στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, προκάλεσε αίσθηση σε ολόκληρη την Ευρώπη και… τριγμούς στην ομάδα της Γερμανίας.

Η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να προηγηθεί στο 20′ όταν ο Μάνταλος έστεισε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι. Την παράβαση την κέρδισε ο Κρίστισιτς. Ο αρχηγός της ΑΕΚ νικήθηκε από τον τερματοφύλακα της Βόλφσμπουργκ και από εκείνο το σημείο και μετά έπεσε η απόδοσή του.

Η γερμανική ομάδα κατάφερε να σκοράρει στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, έπειτα από πολλαπλά λάθη που έγιναν στην άμυνα των “κιτρινόμαυρων”. Ο Μεχμέτι ήταν ο σκόρερ.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Καρέρα ανέβασε απόδοση. Ο Λίβαϊ Γκαρσία έκανε καλό παιχνίδι από τη δεξιά πτέρυγα, αλλά το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 65′ από τον κεντρικό διάδρομο. Μια… φωτοβολίδα του Σιμόες, έστειλε την μπάλα στο “παραθυράκι” του Πέρβαν και οι ελπίδες για πρόκριση αναπτερώθηκαν για την ελληνική ομάδα.

Ο Μάσιμο Καρέρα προσπάθησε να δώσει άλλη πνοή στην επίθεση της ΑΕΚ και έβαλε στο γήπεδο στο 87ο λεπτό τον Καρίμ Ανσαριφάρντ. Ο Ιρανός χρειάστηκε έξι λεπτά για να βρει το δρόμο προς τα δίκτυα, αφού στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε ωραία ατομική ενέργεια έπειτα από πάσα του Λιβάγια και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Έτσι, η Ένωση θα δώσει το παρών της στην κλήρωση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ που θα γίνει αύριο Παρασκευή, 2 Οκτωβρίου στις 14:00.