HomeSliderΤρίποντο με... σούπερ Μραζ / Σκόραρε και ο Αντονίν

Τρίποντο με… σούπερ Μραζ / Σκόραρε και ο Αντονίν

Νίκη και μάλιστα με ανατροπή πήρε η Ανόρθωση στο ντέρμπι με την Ομόνοια (4-1) στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στο 30′ με τον Λοΐζου, ωστόσο στη συνέχεια ο Μραζ πήρε τη… σκυτάλη και ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα της Αμμοχώστου. Με γκολ στο 44ο, 53ο και 73ο λεπτό, οδήγησε την Ανόρθωση στη νίκη. Γκολ για την «Κυρία» σημείωσε και ο Αντονίν στην τελευταία φάση του αγώνα.

Η εμφάνιση της ομάδας του Βέσκο Μιχαΐλοβιτς ήταν εξαιρετική στον τρόπο με τον οποίο αντέδρασε, ενώ η Ομόνοια είχε σε ακόμα ένα παιχνίδι πολλά λάθη τα οποία πλήρωσε.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι το παιχνίδι καθυστέρησε να ξεκινήσει για 20 λεπτά, λόγω ρίψης κροτίδων και άναμμα βεγγαλικών.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με καλό ρυθμό. Η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που δημιούργησε τις προϋποθέσεις σε μια προσπάθεια του Μραζ, αλλά ο Φαμπιάνο ήταν σε ετοιμότητα. Το ίδιο συνέβη και στις επόμενες δύο καλές στιγμές του αγώνα που ήταν για την Ομόνοια. Μπάρκερ και Ανσαριφάρντ απείλησαν αλλά ο Λόρια απέκρουσε και στις δύο περιπτώσεις στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ. Στη συνέχεια η υπεροχή ήταν εναλλασσόμενη. Οι δύο ομάδες είχαν τα καλά τους διαστήματα, αλλά πέρασε μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς να δημιουργηθεί κάποια αξιόλογη φάση.

Τελικά το γκολ ήρθε για την Ομόνοια στο 30′. Ο Ανσαριφάρντ εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα της Ανόρθωσης και την κατάλληλη στιγμή έδωσε πάσα στον Λοΐζου. Ο νεαρός έκανε το σουτ και νίκησε τον Λόρια για το 0-1. Η Ανόρθωση ευτύχησε να ισοφαρίσει με τον ίδιο τρόπο. Ο Γκερέρο πήρε την μπάλα έπειτα από λάθος στη μεσαία γραμμή της Ομόνοιας, έκανε κάθετη πάσα στον Μραζ και αυτός με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Φαμπιάνο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό και τελικά ήταν η Ανόρθωση που σκόραρε. Έπειτα από κόρνερ, η άμυνα της Ομόνοιας απομάκρυνε. Ο Αμπαρτζουμιάν έκανε το γέμισμα με το κεφάλι, ο Μραζ είδε την μπάλα να καταλήγει πάνω του και με ωραίο γυριστό σουτ έβαλε μπροστά στο σκορ την Ανόρθωση για πρώτη φορά στο παιχνίδι.

Το παιχνίδι πήρε άγρια ομορφιά από τα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν ο Γιανίκ Φερέρα έκανε την Ομόνοια πολύ πιο επιθετική με την παρουσία δύο επιθετικών μέσων (Μπεζούς και Παπουλή) και μόνο ενός ανασταλτικού μέσου (Μπασιρού). Οι «πράσινοι» κράτησαν την μπάλα κοντά στην περιοχή της Ανόρθωσης αλλά δεν είχαν σωστές αποφάσεις στην τελική πάσα. Έτσι, σε μια αντεπίθεση στο 73ο λεπτό, η Ανόρθωση ευτύχησε να σημειώσει και τρίτο γκολ με τον μεγάλο της πρωταγωνιστή. Ο Σάμουελ Μπραζ μπήκε στην πορεία της μπάλας έπειτα από σουτ του Παρούτη και νίκησε τον Φαμπιάνο για το 3-1. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Αντονίν στο 90+4′. Από διαγώνια θέση έκανε το σουτ, ο Φαμπιάνο απέκρουσε αλλά η μπάλα πήγα ξανά στα πόδια του και με ωραίο τελείωμα έκανε το τελικό 4-1.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Μπαϊσίνιο, Κορέια, Τεχέρα, Γκερέρο (68′ Χριστοφή), Παρούτης (87′ Αντωνίου), Αμπαρτζουμιάν, Σάμπο, Χαρογιάν, Ιωάννου (80′ Φερέιρα), Μπραζ (87′ Αντονίν)

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Ψάλτης (57′ Μάθιους), Γιούστε, Κασάμα (57′ Μπασιρού), Λοΐζου (57′ Ζαχαρίου), Μπάρκερ, Λέτσιακς, Ανσαριφάρντ, Λανγκ, Κούσουλος (65′ Παπουλής), Μπεζούς (77′ Σράντι)

Σκόρερ: 44′, 52′ και 73′ Μραζ, 90+4′ Αντονίν / 30′ Λοΐζου

Κίτρινες: Γκερέρο, Αμπαρτζουμιάν, Σάμπο / Ψάλτης, Ανσαριφάρντ, Γιούστε

Κόκκινες:

Διαιτητές: Φερνάντες Κορέιρα (Μιχάλης Σωτηρίου, Πέτρος Πέτρου) VAR: Φάμπιο Μέλο Ολιβέιρα