HomeSliderΣάββα και Σάλι το μοίρασαν στο φινάλε!

Σάββα και Σάλι το μοίρασαν στο φινάλε!

Ομόνοια και Ολυμπιακός το μοίρασαν στο φινάλε το τελευταίο παιχνίδι του φετινού μαραθωνίου. Σάββα στο 85′ το 1-0 για τους ”πράσινους, Σάλι στο 92” το 1-1 για τους ”μαυροπράσινους”.

Στο πρώτο μέρος η Ομόνοια είχε την κατοχή από γρήγορα αλλά δυσκολευόταν να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία.

Στο 26′ ο διαιτητής υπόδειξε πέναλτι σε ανατροπή στον Ασαντέ αλλά μέσω του ΒΑΡ είδε ότι η παράβαση ήταν εκτός περιοχής και έτσι η απόφαση του πέναλτι έγινε φάουλ.

Στο 38′ ένα συρτό σουτ του Κακουλλή εκτός περιοχής, εύκολα ο Μολ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κακουλλής από πολύ καλή θέση δεν κατάφερε να πιάσει την κεφαλία. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0.

thumbnail preview 2 6

Το δεύτερο μέρος άρχισε δυνατά για την Ομόνοια.

Στο 57′ είχαμε την πρώτη κλασική ευκαιρία στο παιχνίδι. Ο Μποτεάκ έφυγε από αριστερά, έδωσε συρτά στον Κακουλλή που από εξαιρετική θέση έστειλε έξω το πλασέ στην κίνηση.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός έχασε την πρώτη του καλή ευκαιρία με τον Τιάγκο αλλά ο Κυριακίδης ήταν έτοιμος.

Στο 71′ ο Τσέποβιτς βρέθηκε σε πολύ καλή θέση αλλά το τελείωμα του δεν ήταν καλό.

Στο 85′ ο Μποτεάκ έκανε την συρτή μπαλιά από αριστερά και ο νεαρός Σάββα νίκησε τον Μόλ για το 1-0.

thumbnail preview 5 4

Εκεί που όλα έδειχναν ότι η Ομόνοια θα έπαιρνε την νίκη ο Σάλι έφυγε ταχύτατα και με πλασέ έγραψε το 1-1. Το γκολ ακυρώθηκε αρχικά για οφσάιντ και στην συνέχεια μέτρησε μέσω ΒΑΡ.

thumbnail preview 7 3

Ομόνοια: Κυριακίδης, Χούμποτσαν, Ψάλτης (66′ Σάββα), Γιούστε (78′ Παναγιώτου), Λανγκ, Μπασιρού (46′ Ασημένος), Χαραλάμπους, Ζαχαρίου (66′ Λοβέρα), Μποτεάκ, Ασάντε (66′ Τσέποβιτς), Κακουλλής.

-Στον πάγκο: Ουζόχο, Χοράτσκα, Σέχου, Ευαγγέλου, Παναγιώτου, Ασημένος, Χρίστου, Σάββα (46′ Τιάγκο), Λοβέρα, Παπουλής, Τσέποβιτς.

Ολυμπιακός: Μολ, Σαμπίνια (74′ Φώτη), Μπόβεδα, Χριστοδούλου (74′ Καραγιάννης), Ευτυχίδης (46′ Σάλι), Πεχλιβάνης, Σάββα, Κονφέ, Ντιανιέ, Νάνι, Χαραλάμπους (61′ Γουίλσον).

-Στον πάγκο: Κόβατς, Φώτη, Ανδρονίκου, Σάλι, Μιχαήλ, Γουίλσον, Πηλαβάς, Καραγιάννης, Δημητρίου, Πολυκάρπου, Καϊάφας, Τιάγκο.

Κίτρινες: Ζαχαρίου / Κονφέ

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ηροδότου Ξένια