HomeSliderΤρίποντο δια πυρός και σιδήρου

Τρίποντο δια πυρός και σιδήρου

Τα εύκολα… δύσκολα έκανε η Ουκρανία που αν και σκόραρε δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, στη συνέχεια σταμάτησε να παίζει με αποτέλεσμα η Βόρεια Μακεδονία να μειώσει και να χάνει ευκαιρίες για να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας. Έχασαν και πέναλτι οι Ουκρανοί στο 85′. Ρισκέφσκι της ΑΕΛ, Τρισκόφσκι και Σπιρόφσκι είχαν χρόνο συμμετοχής με τη Βόρεια Μακεδονία.

Το ματς

Οι Ουκρανοί μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι, δείχνοντας από νωρίς ότι θα αναλάβουν τα ηνία του αγώνα, ρίχνοντας προειδοποιητική βολή με τον Μαλινόφσκι στο 8ο λεπτό, όμως ο τερματοφύλακας της Βόρειας Μακεδονία, Στόλε Ντιμιτριέφσκι φρόντισε να δείξει τα αντανακλαστικά του.

Η Ουκρανία συνέχισε την πίεση στην άμυνα της Βόρειας Μακεδονίας, βρίσκοντας το πολυπόθητο γκολ στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο αρχηγός των Ουκρανών, Αντρέι Γιαρμολένκο, εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην άμυνα και με κοντινή προβολή μετά από εκτέλεση κόρνερ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Σεφτσένκο.

Οι τυπικά γηπεδούχοι έχοντας και την ψυχολογία μετά το γκολ του Γιαρμολένκο, «χτύπησαν» ξανά την άμυνα της Βόρειας Μακεδονίας, με τον Γιάρεμτσουκ στο 34′ να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας στέλνοντας την μπάλα στο βάθος της εστίας του Ντιμιτριέφσκι, σε ένα πεντάλεπτο «φωτιά» για τους Ουκρανούς

Το 2-0 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου, με τους παίκτες του Αντρέι Σεφτσένκο να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σαφές προβάδισμα νίκης, αφού κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ την αγωνιστική τους υπεροχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Βόρειας Μακεδονίας, όντας με την πλάτη στον τοίχο έγιναν πιο επιθετικοί και στο 57ο λεπτό κατάφεραν να μειώσουν το σκορ σε 2-1, όταν ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε το σημείο του πέναλτι σε ανατροπή του Πάντεφ από τον Καραβάεφ.

Ο Εζγκάν Αλιόσκι ανέλαβε την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών, με τον Μπουσκάν να αποκρούει την εκτέλεση του αριστερού μπακ της Βόρειας Μακεδονίας, όμως ο Αλιόσκι πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, μειώνοντας σε 2-1 για την ομάδα του.

Μετά το γκολ της Βόρειας Μακεδονίας οι τυπικά φιλοξενούμενοι άσκησαν πίεση για το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο η άμυνα των Ουκρανών και ο Μπουσκάν ανταποκρίθηκαν άψογα στα καθήκοντά τους, με τον ρυθμό στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης να πέφτει αισθητά

Στο 83ο λεπτό ο Αργεντινός διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε το σημείο του πέναλτι για χέρι του Αβραμόφσκι μέσα στην περιοχή, αφού έλεγξε και την φάση στο VAR. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μαλινόφσκι, με τον Ντιμιτριέφσκι να πέφτει στη σωστή γωνία αποκρούοντας το πέναλτι…

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι Ουκρανοί διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης, Φερνάντο Ραπαλίνι βρήκε την ομάδα του Αντρέι Σεφτσένκο να πανηγυρίζει ένα πολύτιμο τρίποντο, ενόψει της συνέχειας.

Ουκρανία: Μπούστσαν, Καραβάεφ, Ζαμπάρνι, Ματβιένκο, Μικολένκο, Σαπαρένκο (77′ Σίντουρτσουκ), Στεπανένκο, Ζιντσένκο, Γιαρμολένκο (69′ Τσιγκάνκοφ), Γιάρεμτσουκ (69′ Μπεσέντιν), Μαλινόβσκι (90′ + 2′ Σόμπολ)

Βόρεια Μακεδονία: Ντιμιτρίεφσκι, Ριστόβσκι, Μούσλιου, Βελκόφσκι (85′ Τριχκόφσκι), Αλιόσκι, Νικόλοφ (46′ Τραϊκόφσκι), Αντέμι (85′ Ριστέβσκι), Μπάρντι (77′ Αβραμόφσκι), Ελμάς, Πάντεφ, Σπιρόφσκι (46′ Τσουρλίνοφ)

Πηγή: sdna.gr