HomeΟΜΑΔΕΣΑΠΟΕΛΤρία γκολ (το ένα οφσάιντ) και τώρα τρέχει το ΑΠΟΕΛ

Τρία γκολ (το ένα οφσάιντ) και τώρα τρέχει το ΑΠΟΕΛ

Την ήττα με 3-0 γνώρισε το ΑΠΟΕΛ στην Σουηδία από την Τζουγκάρντεν. Η γηπεδούχος ομάδα που ήταν σε καλύτερη κατάσταση λόγω και των πολλών αγώνων που έχει στα πόδια της (24), μπήκε καλύτερα και κατάφερε να προηγηθεί στο 9ο λεπτό με τον Έντβαρτσεν.

Αφού έκλεψε την μπάλα από τον Νταουσβίλι στη μεσαία γραμμή, είδε τον Μπελετς εκτός εστίας και έκανε το πλασέ από το κέντρο του γηπέδου. Η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα και έτσι έγινε το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος οι Σουηδοί είχαν και τη βοήθεια του διαιτητή στο 54′ όταν ο Έκνταλ έκανε το 2-0 με κοντινή κεφαλιά. Ο Φίντελ που του έδωσε την ασίστ, έφυγε από θέση οφσάιντ. Το τελικό 3-0 διοαμορφώθηκε με πλασέ εκτός περιοχής του Βίκχεϊμ στο 65′.

Το ΑΠΟΕΛ έπαιξε για 20 λεπτά με παίκτη περισσότερο λόγω αποβολής του Σιούλερ, ωστόσο τα δεδομένα δεν ήταν ευνοϊκά για τους “γαλαζοκίτρινους” οι οποίοι έχασαν με κόκκινη κάρτα τον Κρέσπο στην τελευταία φάση του αγώνα.

Μέτρια η εμφάνιση στη Σουηδία και τώρα το ΑΠΟΕΛ τρέχει να σώσει ότι σώζεται στον επαναληπτικό της ερχόμενης Τρίτης στις 19:00 στη Λευκωσία.

ΤΖΟΥΓΚΑΡΝΤΕΝ: Τσέτεστρομ, Π. Γιόχανσον, Χιέν, Εκντάλ, Άντσερσον, Φίντελ (76′ Ντανίελσον), Σιούλερ, Έρικσον, Ασόρο (60′ Βίκχεϊμ), Έντβαρτσεν (76′ Σάμποβιτς), Ραντετίνατς.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Φεράρι, Κρέσπο, Καρώ, Τσεπάκ, Εφραίμ (66′ Θεοδώρου), Ντάλσιο (85′ Μαγκλίτσα), Κοσταντίνοφ, Νταουσβίλι (46′ Βιγιαφάνιες), Εντογκαλά (75′ Μαρκίνιος), Ηλία (66′ Μπλουμ)

Σκόρερ: 9′ Έντβαρτσεν, 54′ Έκνταλ, 65′ Βίκχεϊμ
Κίτρινες: Ραντετίνατς, Τσέτεστρομ, Άντσερσον / Τσεπάκ
Κόκκινες: Κόκκινες: Σιούλερ (2η κίτρινη) / Κρέσπο (απευθείας)
Διαιτητές: Τζουχίν Ξάχα (Ρέιντι Άβντο, Ντοϊάντο Μιφτάρι)