HomeΟΜΑΔΕΣΑΠΟΕΛΤρία γκολ, δύο αποβολές και νίκη πρωτιάς για το ΑΠΟΕΛ

Τρία γκολ, δύο αποβολές και νίκη πρωτιάς για το ΑΠΟΕΛ

Νίκη κορυφής πέτυχε το ΑΠΟΕΛ. Έγινε η πρώτη ομάδα που κέρδισε την Πάφο την τρέχουσα περίοδο και αυτή η νίκη του επιτρέπει να βρίσκεται μόνος πρώτος στον βαθμολογικό πίνακα. Δύο εκτελέσεις κόρνερ του Βιγιαφάνιες και δύο κεφαλιές του Σούσιτς στο 15′ και στο 45′ ήταν αρκετές για να πάρουν οι «γαλαζοκίτρινοι» τη νίκη. Η Πάφος μείωσε στις καθυστερήσεις (90+1′) με τον Ζουνίνιο.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ρίχνουν βάρος στη δύναμη. Είχαμε αρκετές μονομαχίες στη μεσαία γραμμή, με την Πάφο να δημιουργεί την πρώτη καλή στιγμή με το σουτ του Τάνκοβιτς από το ύψος της μικρής περιοχής το οποίο απέκρουσε ο Μπέλετς. Το ΑΠΟΕΛ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα από ένα στημένο. Στο 15′ ο Βιγιαφάνιες εκτέλεσε κόρνερ και ο Σούσιτς με κεφαλιά έκανε το 0-1. Η Πάφος ήταν καλύτερη στο επόμενο διάστημα του αγώνα, αλλά η αμυντική λειτουργία του ΑΠΟΕΛ, δεν επέτρεψε στους παίκτες του Χένινγκ Μπεργκ να γίνουν απειλητικοί.

Και ενώ το πρώτο ημίχρονο όδευε προς την ολοκλήρωσή του, το ΑΠΟΕΛ κέρδισε το δεύτερό του κόρνερ στο παιχνίδι. Και σκόραρε ξανά. Εκτελεστής ήταν ξανά ο Βιγιαφάνιες και σκόρερ ξανά ο Σούσιτς. Η μπάλα κατέληξε στον Κροάτη από κεφαλιά πάσα του Ντβάλι.

Η Πάφος μπήκε με καλύτερες διαθέσεις στο δεύτερο ημίχρονο, με τους δύο προπονητές να διατηρούν τις ίδιες ενδεκάδες με τις οποίες ξεκίνησαν το παιχνίδι. Εκεί ξεκίνησαν και οι… ενδιαφέρουσες φάσεις του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 59′ αποβλήθηκε ο Κανέ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 71′ είχαμε μια φάση που χρειάστηκε το VAR ώστε να λάβει την τελική του απόφαση ο διαιτητής. Ο Κρέσπο ανέτρεψε τον Σεμέδο, σε μια φάση που οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι. Ο διαιτητής έδειξε φάουλ και κίτρινη κάρτα στον αμυντικό του ΑΠΟΕΛ. Τελικά, πήγε στο VAR και κράτησε την απόφασή του για φάουλ ωστόσο απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Κρέσπο.

Η Πάφος είχε πολλές χαμένες ευκαιρίες στο τέλος, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Τάνκοβιτς στο 89′. Δύο λεπτά αργότερα ο Ζουνίνιο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπέλετς με το κεφάλι, έπειτα από σέντρα του Ικόκο.

Πάφος FC: Άντος, Κβίντα, Σεμέδο, Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι (61′ Χότσκο, 68′ Ναμ), Ντράγκομιρ,Μπάιριτς

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Ντβάλι, Εφραίμ (57′ Μαγκλίτσα), Βιγιαφάνιες (85′ Βιγιαφάνιες), Κρέσπο, Σούσιτς, Μπλουμ (57′ Εντογκαλά), Μαρκίνιος (74′ Καρώ), Γουήλερ, Σαρφό, Κοσταντίνοφ

Σκόρερ: 90+1′ Ζουνίνιο / 15′ και 45′ Σούσιτς

Κίτρινες: Ντράγκομιρ, Κβίντα / Μαρκίνιος, Σούσιτς

Κόκκινη: Κανέ (2η κίτρινη) / Κρέσπο (απευθείας)

Διαιτητές: Λούκα Παϊρέτο (Μάριος Καλογήρου, Παύλος Γεωργίου) VAR: Νταβίντε Χερσίνι