HomeΔΙΕΘΝΗ«Τρένο» η Βραζιλία στην Παραγουάη

«Τρένο» η Βραζιλία στην Παραγουάη

Η εντυπωσιακή πορεία της Βραζιλίας στην προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου συνεχίστηκε, με την «Σελεσάο» να επικρατεί 2-0 επί της Παραγουάης εκτός έδρας και να πανηγυρίζει το «6 στα 6» στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής στη ζώνη της Λατινικής Αμερικής. Όλα τα λεφτά στην αναμέτρηση ήταν ο Νεϊμάρ, με τον σούπερ σταρ της Παρί Σεν Ζερμέν να ανοίγει το σκορ στο 4′ εκμεταλλευόμενος ασίστ του Ζεσούς και στις καθυστερήσεις να σερβίρει στον Πακετά για το τελικό 2-0.

Στην Παραγουάη, η Αργεντινή, με τον Λιονέλ Μέσι στη σύνθεσή της (βασικός, έπαιξε μέχρι το φινάλε) προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο δεκάλεπτο με τα γκολ των Ρομέρο και Παρέδες αλλά έφυγε μόνο με έναν βαθμό από την Κολομβία καθώς δέχτηκε την ισοφάριση από τους “καφετέρος”, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την 3η ισοπαλία της στα προκριματικά (έχει και 3 νίκες) και να μείνει στο -6 από την πρωτοπόρο Βραζιλία.

Όσον αφορά στα υπόλοιπα αποτελέσματα το Περού πέτυχε σημαντική εκτός έδρας νίκη επί του 3ου της βαθμολογίας Εκουαδόρ ενώ χωρίς νικητή έληξαν οι αναμετρήσεις Βενεζουέλα – Ουρουγουάη και Χιλή – Βολιβία.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Εκουαδόρ – Περού 1-2 (90+3′ Πλάτα/ 63′ Κουέβα, 89′ Αντβίνκουλα)

Βενεζουέλα – Ουρουγουάη 0-0

Κολομβία – Αργεντινή 2-2 (51′ πεν. Μουριέλ, 90+4′ Μπόρχα/ 3′ Ρομέρο, 8′ Παρέδες)

Παραγουάη – Βραζιλία 0-2 (4′ Νεϊμάρ, 90+3′ Πακετά)

Χιλή – Βολιβία 1-1 (69′ Πούλγκαρ/ 81′ πεν. Μορένο)

ΠΗΓΗ: sport24.gr