HomeSliderΤο... βιολί της η ΑΕΛ στο Τσίρειο!

Το… βιολί της η ΑΕΛ στο Τσίρειο!

Η ΑΕΛ διατήρησε το απόλυτο στο Τσίρειο με εύκολη νίκη επί του Ολυμπιακού (3-0). Έτσι, ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας με 31 βαθμούς, 2 λιγότερους από τον Απόλλωνα και έκλεισε ιδανικά το 2020. Η ομάδα του Τακτακαλά έμεινε 6η με 23 βαθμούς, σε ένα παιχνίδι στο οποίο είχε πρόσθετο τίμημα, αφού αποβλήθηκαν με κόκκινη κάρτα οι Σαρφό, Ζαχαρίου.

Το παιχνίδι είχε αργό ρυθμό στα πρώτα λεπτά, με τη λεμεσιανή ομάδα να διατηρεί την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς να είναι επικίνδυνη επιθετικά. Η ομάδα του Κέρκεζ πήρε το προβάδισμα στην πρώτη οργανωμένη της επίθεση. Ήταν το 14ο λεπτό όταν ο Μπάμπιτς έγινε κάτοχος της μπάλας μετά από κεφαλιά πάσα του Αβραάμ και ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Σαμπίνια. Ο διαιτητής Βασίλης Δημητρίου καταλόγισε πέναλτι, αφού επιβεβαιώθηκε η παράβαση από το VAR. Ο Ριέρα ευστόχησε από τα 11 βήματα, παρά την προσπάθεια του Καράδαη και άνοιξε το σκορ.

Το γκολ έδωσε περαιτέρω ώθηση στην ΑΕΛ, που ήταν πιο επικίνδυνη στη συνέχεια και έχασε μερικές καλές ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ, κυρίως με τον δραστήριο Μπάμπιτς. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου (43’) τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα για τη γηπεδούχο, καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα Σαρφό για αγκωνιά στον Ζντραφκόσκι. Ο διαιτητής είδε τη φάση στο VAR και απέβαλε τον παίκτη των «μαυροπρασίνων».

Έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα η ΑΕΛ έλεγξε τον ρυθμό και έκανε σωστή διαχείριση στην επανάληψη. Οι γηπεδούχοι είχαν κατοχή και καλή κυκλοφορία της μπάλας και περιόρισαν τους αντίπαλους σε παθητικό ρόλο. Στο 52’ βρήκαν εκ νέου στόχο με τον Αβραάμ, όμως το γκολ δεν μέτρησε καθώς το VAR έδειξε ότι ο Ριέρα, που του έστρωσε την μπάλα, ήταν εκτεθειμένος.

Τα πάντα κρίθηκαν στο 61’, όταν η ΑΕΛ κέρδισε νέο πέναλτι σε ανατροπή του Μπάμπιτς από τον Ζαχαρίου, ο οποίος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη. Ο «παθών» ευστόχησε και έδωσε γερό προβάδισμα στην ομάδα του. Με σαφές προβάδισμα στο σκορ και δυο παίκτες παραπάνω η λεμεσιανή ομάδα επιβλήθηκε κατά κράτος στη συνέχεια. Ο Μάιντεβατς χρίστηκε σκόρερ 3-0 και στη συνέχεια έριξε στροφές.

Ταυτότητα του αγώνα

ΑΕΛ: Βοζίνια, Κυριάκου, Τεϊσέιρα, Ράσο, Σάντος, Ζντραφκόσκι (73’ Μαέ), Ριέρα (66’ Αντάμοβιτς), Παπαφώτης, Ντανίλο, Αβραάμ (67’ Γκαζαριάν), Μπάμπιτς (66’ Μάιντεβατς).

Ολυμπιακός: Καράδαης, Σαμπίνια (27’ Ψάλτης), Ανδρέου (78’ Μίλετιτς), Σωτηρίου (67’ Κα), Μανρίκε, Νάνι, Σαρφό, Πεχλιβάνης, Σάλι (67’ Γαρουφαλιάς), Ζαχαρίου, Μάντζης (67‘ Γκουστάβο).

Σκόρερ: 16’ πεν. Ριέρα, 62’ πεν. Μπάμπιτς, 69’ Μάιντεβατς

Κίτρινες: Ριέρα/ Σαμπίνια, Σωτηρίου (3η), Ανδρέου (3η)

Κόκκινες: Σαρφό, Ζαχαρίου

Διαιτητές: Βασίλης Δημητρίου (Νίκος Εγγλέζου, Παύλος Γεωργίου), VAR: Γιώργος Νικολάου, AVAR: Μιχάλης Μαρίνου.