HomeΔΙΕΘΝΗΤο Τop-10 των γηραιότερων σκόρερ σε Euro: 2ος ο Πάντεφ, μέσα ο Καραγκούνης! (Βίντεο)

Μπορεί ακόμα να βρισκόμαστε μόλις στην δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων στο Euro 2020, ωστόσο αυτό δεν εμπόδισε το να… γραφτεί ιστορία.

Ιστορία… εις διπλούν μάλιστα, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκόραν Πάντεφ, καθώς ο αρχηγός της Βόρειας Μακεδονίας σημείωσε το παρθενικό τέρμα της χώρας του σε επίπεδο Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος…

Παράλληλα, όμως, με το γκολ που έβαλε εις βάρος της Αυστρίας, ο «μπαρουτοκαπνισμένος» επιθετικός της Τζένοα έγινε και ο δεύτερος γηραιότερος σκόρερ όλων των εποχών σε επίπεδο Euro!

Με αφορμή, λοιπόν, το συγκεκριμένο γεγονός, το sport-fm.gr σας παραθέτει το Τop-10 με τα… περήφανα γηρατειά, που έδειξαν πως το έλεγε η καρδούλα τους ακόμα και σε «προχωρημένη», ποδοσφαιρικά πάντοτε, ηλικία.

10. Αντόνιο Ντι Νατάλε (34 ετών και 241 ημερών)

Στις 10 Ιουνίου 2012, στο Ιταλία-Ισπανία 1-1 για το Euro 2012, για την 1η αγωνιστική στην φάση των ομίλων, ο… αειθαλής επιθετικός έδωσε το προβάδισμα στην «σκουάντρα ατζούρα» στο 61’.

9. Όλαφ Μέλμπεργκ (34 ετών και 286 ημερών)

Στις 15 Ιουνίου 2012, στο Σουηδία-Αγγλία 2-3 για το Euro 2012, για την 2η αγωνιστική στη φάση των ομίλων ο άλλοτε στόπερ του Ολυμπιακού είχε εμπλοκή στο πρώτο τέρμα ενώ πέτυχε το 2-1 για τους Σκανδιναβούς.

8. Κριστιάν Πανούτσι (35 ετών και 62 ημερών)

Στις 8 Ιουνίου 2008, στο Ιταλία-Ρουμανία 1-1, για το Euro 2008, για την 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων, ο έμπειρος αμυντικός ισοφάρισε το σκορ για την χώρα του στο 56’.

7. Γιάν Κόλερ (35 ετών και 77 ημερών)

Στις 15 Ιουνίου 2008, στο Τουρκία-Τσεχία 3-2, για το Euro 2008, για την 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων ο… θηριώδης σέντερ φορ των τυπικά φιλοξενούμενων άνοιξε το σκορ για την ομάδα του στο 34’.

6. Γιώργος Καραγκούνης (35 ετών και 102 ημερών)

Στις 16 Ιουνίου 2012, στο Ελλάδα-Ρωσία 1-0, για το Euro 2012, για την 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων ο «τυπάρας» πέτυχε το τέρμα που έμελλε να είναι και το νικητήριο για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου!

5. Αντρίι Σεφτσένκο (35 ετών και 256 ημερών)

Στις 11 Ιουνίου 2012, στο Ουκρανία-Σουηδία 2-1, για το Euro 2012, για την 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων ο θρύλος του ουκρανικού ποδοσφαίρου πρωταγωνίστησε στην ανατροπή της χώρας του, σκοράροντας δις, στο 55’ και στο 62’!

4. Γκάρεθ Μακ Όλεϊ (36 ετών και 194 ημερών)

Στις 16 Ιουνίου 2016, στο Ουκρανία-Ιρλανδία 0-2, για το Euro 2016, για την 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων ο έμπειρος αμυντικός άνοιξε το σκορ για τους τυπικά φιλοξενούμενους στο 49ο λεπτό του εν λόγω παιχνιδιού.

3. Ζόλταν Γκέρα (37 ετών και 61 ημερών)

Στις 22 Ιουνίου 2016, στο Ουγγαρία-Πορτογαλία 3-3, για το Euro 2016, για την 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων, ο αρχηγός πέτυχε το πρώτο τέρμα της αναμέτρησης, ανοίγοντας το σκορ για τους Μαγυάρους στο 19ο λεπτό…

2. Γκόραν Πάντεφ (37 ετών και 321 ημερών)

Στις 13 Ιουνίου 2021, στο Αυστρία-Βόρεια Μακεδονία 3-1, στο φετινό Euro, για την 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων ο captain ισοφάρισε για την πατρίδα του σε 1-1, στο 28ο λεπτό του αγώνα.

1. Ίβιτσα Βάστιτς (38 ετών και 257 ημερών)

Στις 12 Ιουνίου 2008, στο Αυστρία-Πολωνία 1-1, για το Euro 2008, για τη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων, ο ρέκορντμαν μέχρι και σήμερα «Ίβο» ισοφάρισε για τους διοργανωτές με πέναλτι στο… τρίτο λεπτό του έξτρα χρόνου!