HomeSliderΤο σερί καλά κρατεί...

Το σερί καλά κρατεί…

Επιτυχιών συνέχεια για το ΑΠΟΕΛ, που επικράτησε της ΠΑΕΕΚ με 3-1 σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 15ης αγωνιστικής. Έτσι, εδραιώθηκε στην 4η θέση με 33 βαθμούς πετυχαίνοντας τρίτη σερί νίκη για πρώτη φορά στην τρέχουσα σεζόν, ενώ παρέμεινε αήττητο για 16ο διαδοχικό παιχνίδι. Στον αντίποδα η ομάδα της Κερύνειας προσπάθησε φιλότιμα παρά τις πολλές απουσίες, όμως δεν απέφυγε την ήττα από έναν ανώτερο αντίπαλο και παρέμεινε στην 11η θέση με 13 βαθμούς.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» μπήκαν με επιθετικές διαθέσεις στο παιχνίδι και στην πρώτη οργανωμένη τους επίθεση βρέθηκαν σε θέση οδηγού. Μετά από ωραίο συνδυασμό στο 8ο λεπτό ο Εφραίμ έβγαλε κάθετη πάσα στον Μαγκλίτσα, ο οποίος πλάσαρε ψύχραιμα για το 1-0. Το γκολ έδωσε περαιτέρω ώθηση στους παίκτες του Σωφρόνη Αυγουστή που κυριάρχησαν στη συνέχεια και απείλησαν σε 1-2 περιπτώσεις.

Στο 15’ ο διαιτητής διέκοψε τον αγώνα λόγω έντονης χαλαζόπτωσης και μετά από 10 λεπτά επανήλθε με τους ποδοσφαιριστές για τη συνέχεια, παρά τη βροχή. Το ΑΠΟΕΛ χτύπησε εκ νέου σχεδόν με την επανέναρξη της αναμέτρησης, καθώς στο 18’ ο Γουίλερ κέρδισε πέναλτι και ο Οκριασβίλι ευστόχησε στην εκτέλεση για το 2-0.

Με την πάροδο του χρόνου η ομάδα της Κερύνειας ξεθάρρεψε και έγινε πιο απαιτητική. Δημιούργησε, μάλιστα, κάποιες προϋποθέσεις και στην εκπνοή του ημιχρόνου μείωσε το σκορ με την πρώτη τελική της προσπάθεια. Ο Βαρέλα έγινε κάτοχος της μπάλας στο ύψος της περιοχής και με φαλτσαριστό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Σκουφέτ.

Ο προπονητής του ΑΠΟΕΛ έκανε τις πρώτες του κινήσεις με την έναρξη της επανάληψης, βάζοντας στο γήπεδο τους Νταουσβίλι, Κβιλιτάια, αντί των Σόουζα, Οκριασβίλι. Πριν καλά-καλά ζεσταθεί ο Κβιλιτάια βρέθηκε σε θέση βολής και έκανε το πλασέ, όμως ο Πρόσεκ τον σταμάτησε (47’). Στη συνέχεια το σκηνικό μεταφέρθηκε στο μισό γήπεδο, με το ΑΠΟΕΛ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να πιέζει, χωρίς να είναι ιδιαίτερα απειλητικό.

Η καλύτερη ευκαιρία καταγράφηκε στο 77’ όταν ο Πρόσεκ έδιωξε δύσκολα την μπάλα σε κόρνερ μετά από δυνατό σουτ του Γαβριήλ. Τρία λεπτά αργότερα ο νεαρός χρίστηκε σκόρερ με κοντινή προβολή, μετά από ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα της ΠΑΕΕΚ σε σέντρα του Ντιαβαρά για το 3-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΟΙ γηπεδούχοι ξέμειναν από δυνάμεις και δεν μπορούσαν να αντιδράσουν, ενώ ο Πανίκος Σάκκης δεν είχε τη δυνατότητα για αλλαγές με δύο παίκτες στον πάγκο και αυτούς τερματοφύλακες! Ωστόσο, ο συνεργάτης του Μάκη Σεργίδη (σ.σ. τον αντικατέστησε στον πάγκο λόγω κορονοϊού) χρησιμοποίησε στα τελευταία λεπτά τους Παναγιώτου και Μαυρομούστακο για να προφυλάξει τους Ενόχ και Κούρο.

Ταυτότητα του αγώνα

ΠΑΕΕΚ: Πρόσεκ, Τσόσιτς, Φραγκέσκου, Κούρος (90’ Μαυρομούστακος), Ενόχ (88’ Παναγιώτου), Α. Νεοφύτου, Μ. Χαραλάμπους, Νάντο, Κωμοδίκης, Α. Νεοφύτου, Βαρέλα.

ΑΠΟΕΛ: Σκουφέτ, Τσεπάκ, Καρό, Βινίσιους, Γουίλερ, Εφραίμ (65’ Ντιαβαρά), Ντε Βινσέντι, Σόουζα (46’ Νταουσβίλι), Γαβριήλ (84’ Κούτσακος), Οκριασβίλι (46’ Κβιλιτάια), Μαγκλίτσα (84’ Πολυκάρπου).

Σκόρερ: 44’ Βαρέλα/ 8’ Μαγκλίτσα, 20’ πεν. Οκριασβίλι, 80’ Γαβριήλ

Κίτρινες: Ενόχ, Νεοφύτου

Κόκκινες:

Διαιτητές: Λούκας Σωτηρίου (Ιωάννης Λαζάρου, Στέφανος Αναστασίου), VAR: Γιώργος Νικολάου, AVAR: Μιχάλης Μαρίνου.