HomeSliderΤο Κόσοβο έκανε πάρτι κόντρα στην Εθνική μας

Το Κόσοβο έκανε πάρτι κόντρα στην Εθνική μας

Όσα λάθη αποφύγαμε στο παιχνίδι με την Ελλάδα, τόσα και ακόμα περισσότερα έγιναν στην Πρίστινα απέναντι στο Κόσοβο. Η Εθνική μας έχασε εύκολα με 5-1 και με τον τρόπο αυτό τερμάτισε στην τελευταία θέση του δευτέρου ομίλου της Γ’ κατηγορίας στο Nations League. Αυτό που περιμένουμε, πλέον, είναι τα μπαράζ με το Γιβραλτάρ όπου θα διεκδικήσουμε την παραμονή μας στην κατηγορία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολλές υποσχέσεις, αφού στα πρώτα δευτερόλεπτα είχαμε σπουδαία ευκαιρία σε σουτ του Λοΐζου έπειτα από σέντρα του Ιωάννου, αλλά ο τερματοφύλακας Ουικάνι ήταν σε ετοιμότητα. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Με την πάροδο του χρόνου οι Κοσοβάροι πήραν την κατοχή και «έκλεισαν» την Εθνική μας στο μισό γήπεδο. Οι ευκαιρίες ήταν συνεχόμενες και ο Παναγή χρειάστηκε σε πολλές περιπτώσεις. Μόνο ο τερματοφύλακας της ομάδας μας είχε καλή απόδοση, αλλά δεν κατάφερε να αποτρέψει όλες τις… απειλές των αντιπάλων.

Στο 22′ ο Μουσλίγια άνοιξε το σκορ με ωραίο σουτ. Προηγήθηκε φάουλ στον Κατελάρη το οποίο δεν σφύριξε ο Τόβερ, ούτε είδε ο Αουρελιάνο στο VAR (αλίμονο αν σταθούμε σε αυτή τη φάση, μετά από τέτοια εμφάνιση). Το καθοριστικό σημείο του αγώνα, ήταν το γκολ των γηπεδούχων στο 45ο λεπτό με τον Ρουντάνι. Κάπου εκεί χάθηκε και η συγκέντρωση στην άμυνα και η ομάδα μας έδειξε να συμβιβάζεται στην ιδέα ότι δεν μπορεί να έχει κέρδος από το παιχνίδι.

Παρά την είσοδο των Χριστοφή και Χαραλάμπους στο δεύτερο ημίχρονο στις θέσεις των Λοΐζου και Κυριάκου, η Εθνική μας δέχθηκε μέσα σε επτά λεπτά δύο γκολ και τα πάντα κρίθηκαν. Ο Ρασιάνι στα πρώτα δευτερόλεπτα του δευτέρου μέρους και ο Μουρίγκι στο 52′ ανέβασαν πολύ γρήγορα τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Το 4-1 διαμορφώθηκε στο 81′ με ωραίο διαγώνιο σουτ του Ρομπέρζ, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και ο Μουρίγκι στο 85′ διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Ελλάδα κέρδισε με 3-1 την Β. Ιρλανδία. Δυστυχώς η Εθνική μας δεν αξιοποίησε αυτό το… δώρο.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Κόσοβο: Ουικάνι, Χαντεργκιονάι (89′ Κρασνίκι), Φαντζλίλι, Ραχμάνι (64′ Ντρέσεβιτς), Ρουντάνι, Μ. Κριέζιου, Μουσλίγια (89′ Εμερλάχου), Τσέλινα, Ζενέλι (82′ Ράσιτσα), Ρασιάνι (64′ Μποτίγκι), Μουρίκι

Κύπρος: Παναγή, Κατελάρης, Ρομπέρζ, Ανδρέου, Ιωάννου, Αρτυματάς, Κυριάκου (46′ Χαραλάμοπους), Κάστανος (59′ Παπουλής), Λοϊζου (46′ Χριστοφή), Σωτηρίου (72′ Κακουλλής), Τζιωνής (59′ Γκόγκιτς).

Σκόρερ: 22′ Μουσλίγια, 45′ Ρουντάνι, 46′ Ρασιάνι, 52′ και 85′ Μουρίγκι / 81′ Ρομπέρζ

Κίτρινες: Μ. Κριέζιου / Αρτυματάς