HomeSliderΤο ΑΠΟΕΛ προκρίθηκε με αχ, βαχ και Σίλβα!

Το ΑΠΟΕΛ προκρίθηκε με αχ, βαχ και Σίλβα!

Ίδρωσε, αγχώθηκε, όμως πήρε την πρόκριση στη… ρουλέτα των πέναλτι! Με ήρωα το Σίλβα που απέκρουσε δυο πέναλτι, το ΑΠΟΕΛ άφησε εκτός την Ζρίνσκι και συνεχίζει την πορεία του στο Γιουρόπα Λιγκ. Το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 2-2, σκορ που δεν άλλαξε στην παράταση και οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους σε μια άχαρη διαδικασία. Εκεί ο Πορτογάλος τερματοφύλακας έκανε τη διαφορά και με τελικό σκορ το 4-2 οι «γαλαζοκίτρινοι» πέρασαν στα πλέι οφ. Αντίπαλος τους είναι η Σλόβαν Λίμπερετς, που νίκησε την Στεάουα στην Ρουμανία με 2-0 και θα είναι γηπεδούχος στο παιχνίδι που θα δώσει εισιτήριο για τους ομίλους της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό στην αρχή, με το ΑΠΟΕΛ να διαμαρτύρεται (δικαιολογημένα) για πέναλτι σε τράβηγμα του Νούχιου από τον Τσόρλουκα στο 3ο λεπτό. Ενώ οι «γαλαζοκίτρινοι» έδειχναν πιο κινητικοί και είχαν κατοχή της μπάλας η Ζρίνσκι προηγήθηκε στο 11’  με τον Ίβανσιτς. Ωστόσο, αντέδρασαν άμεσα, αφού στο 14’ ο Ατζίλι έφερε το παιχνίδι στα ίσα και στο 26’ ο Νούχιου τους έδωσε προβάδισμα στο σκορ με ωραία κεφαλιά.

Ψυχολογικά ανεβασμένοι, οι γηπεδούχοι, κράτησαν περισσότερο την μπάλα δεν επέτρεψαν στην ομάδα της Βοσνίας να απειλήσει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η φιλοξενούμενοι ξεθάρρεψαν, ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα και γυρόφερναν στην περιοχή του Σίλβα. Μια στιγμή αδράνειας της άμυνας έδωσε την ευκαιρία στον Μπιλμπίγια να ισοφαρίσει σε 2-2 για την Ζρίνσκι (69’). Στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας ο Σίλβα κράτησε το 2-2, όταν πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση προ του Μπιλμπίγια, ο οποίος βρέθηκε μόνος.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην παράταση, με την Ζρίνσκι να «πατά» καλύτερα στο γήπεδο, χωρίς να είναι ιδιαίτερα απειλητική. Ο Σίλβα έκανε νέα απόκρουση σε επικίνδυνο σουτ του Γκοβεντάριτσα από πλάγια θέση (103’), ενώ στη μόνη καλή φάση από πλευράς ΑΠΟΕΛ μετά το γκολ (!) ο Μπεν Σαχάρ έπιασε κεφαλιά πάνω στον Μπίρκιτς (114’).

Μοιραία όλα θα κρίνονταν στα πέναλτι, με τον Γένσεν να ευστοχεί στην πρώτη εκτέλεση για το 1-0. Ο Φιλίποβιτς ισοφάρισε άμεσα, ο Ατζίλι «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι στο δεύτερο πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ και ακολούθως ανέλαβε δράση ο Σίλβα. Με εξαιρετικές αποκρούσεις στις εκτελέσεις των Ιμπάνιες, Μπιρμπίγια και ενδιάμεσα τον Μπεν Σαχάρ να ευστοχεί έδωσε ψυχολογικό προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Αλ Τάμαρι σημείωσε το 3-1, ο Γκοβεντάριτσα μείωσε σε 3-2 και ο Ντε Βινσέντι ήταν ψύχραιμος στο καθοριστικό πέμπτο πέναλτι για το 4-2.

Ταυτότητα του αγώνα

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Ζεράλδες, Ενσούε, Σάντος, Ζόρζε, Ανουάρ (86’ Λουντέμο), Ντε Βινσέντι, Ζαχίντ (64’ Γένσεν), Ατζίλι, Εντογκαλά (73’ Αλ Τάμαρι), Νούχιου (98’ Μπεν Σαχάρ).

Ζρίνσκι: Μπίρκιτς, Τσόρλουκα (106’ Σαντίκου), Γιακόβλιεβιτς, Μπάρμπαριτς (57’ Μπέκιτς), Ιμπάνιες, Τρέμποτιτς (66’ Ζλόμισλιτς), Ένιν, Φιλίποβιτς, Μπιλμπίγια, Τοντόροβιτς, Ίβανσιτς (76’ Γκοβεντάριτσα).

Σκόρερ: 14’ Ατζίλι, 26’ Νούχιου/ 11’ Ίβανσιτς, 69’ Μπιλμπίγια

Κίτρινες: Ανουάρ, Νούχιου. Ατζίλι/ Ζλόμισλιτς, Μπιλμπίγια, Σαντίκου