HomeΔΙΕΘΝΗΤο αδύνατο έγινε δυνατό: Η Χόλσταϊν Κίελ σόκαρε τη Μπάγερν

Το αδύνατο έγινε δυνατό: Η Χόλσταϊν Κίελ σόκαρε τη Μπάγερν

Αποκλεισμό-σοκ από τη συνέχεια του Κυπέλλου Γερμανίας γνώρισε η Μπάγερν Μονάχου. Οι τρεμπλούχοι ηττήθηκαν 6-5 στα πέναλτι (κανονική διάρκεια και παράταση 2-2) από την Χολστάιν Κίελ, ομάδα της Β’ κατηγορίας, και θα δουν τη συνέχεια της διοργάνωσης από την τηλεόραση. Η ομάδα του Ιωάννη Γκέλιου, ο οποίος απέκρουσε το τελευταίο πέναλτι, σφραγίζοντας την πρόκριση, θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τη Ντάρμσταντ.

Η ομάδα του Χάνσι Φλικ μπήκε δυνατά και στο 14’ άνοιξε το σκορ με τον Γκνάμπρι. Όμως, σε ένα ακόμη παιχνίδι πλήρωσε τα αμυντικά κενά της. Η Χολστάιν Κίελ, στην πρώτη τελική της στο ματς, έφτασε στην ισοφάριση με τον Μπαρτέλς στο 37’. Βέβαια, το 1-1 του ημιχρόνου δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα, αφού η Μπάγερν έχασε πολλές ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματά της.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 48’, οι Βαυαροί πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ με τον Σανέ. Η ομάδα από το Κίελο δεν το έβαλε κάτω και είχε τις στιγμές της για να «πληγώσει» δεύτερη φορά τη μεγάλη αντίπαλό της. Η Μπάγερν θα μπορούσε να «καθαρίσει» το ματς, αλλά δεν το έκανε και όλα ήταν ανοιχτά μέχρι το τέλος. Και τελικά το «πλήρωσε», καθώς οι γηπεδούχοι στην τελευταία φάση του αγώνα, ισοφάρισαν με τον Βαλ στο 95’, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στην ημίωρη παράταση δεν άλλαξε τίποτε και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι. Τα πέντε πρώτα πέναλτι ήταν εύστοχα και οι παίκτες των δύο ομάδων θα εκτελούσαν από ένα εναλλάξ. Ο Ρόκα ήταν μοιραίος για τη Μπάγερν Μονάχου και ο Μπαρτέλς έκανε το 6-5 για τη Χολστάιν Κίελ που πήρε μια τεράστια πρόκριση για τους «16» του Κυπέλλου Γερμανίας.