HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΤο 11ο τους πρωτάθλημα πανηγυρίζουν τα Λατσιά

Το 11ο τους πρωτάθλημα πανηγυρίζουν τα Λατσιά

Στο θρόνο της γυναικείας χειροσφαίρισης παραμένουν τα Λατσιά. Η ομάδα του Απόστολου Μιχαήλ κέρδισε την Κυριακή (04/4) με το εμφαντικό 35-23 την ΕΝ Αθηένου και κατέκτησε το δεύτερο σερί πρωτάθλημα (μετά από αυτό του 2019 καθώς το περσινό διακόπηκε) και 11ο της ιστορίας της – όλα μετά το 2000.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα των Λατσιών έκανε το 4-1 στις μεταξύ των δύο αναμετρήσεις φέτος (2-1 στους τελικούς και 2-0 στην κανονική περίοδο).

Ο τρίτος τελικός έγινε στο κλειστό του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου και ήταν ντέρμπι για ένα ημίχρονο. Η ΕΝ Αθηένου ήθελε τη νίκη για να μειώσει σε 3-2 και να στείλει τη σειρά στο γήπεδό της. Το σκορ ημιχρόνου ήταν 14-11.

Στο β’ μέρος οι γηπεδούχες δεν άφησαν περιθώρια να αμφισβητηθεί η κυριαρχία τους. Σταμάτησαν στο 35-23 (21-12 επιμέρους σκορ) με την Αλεξάνδρα Κωνσταντινίδου να σημειώνει 13 γκολ. Η Σολέα πρόσθεσε 7 και η Ντιμιτρίεβιτς 5. Άλλο ένα μεγάλο παιχνίδι της Μάγδας Παπά για την ΕΝ Αθηένου, έβαλε 11.

Η ομάδα των Λατσιών κατακτά το πρωτάθλημα με 13 νίκες και 1 ήττα σε 14 αγώνες.
Για τις ομάδες ακολουθεί μίνι προετοιμασία ενόψει του Final-4 του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Γυναικών το οποίο θα διεξαχθεί σε έναν μήνα με τη συμμετοχή Λατσιών, ΕΝ Αθηένου, ΑΟ Αραδίππου και Πανελλήνιου.