HomeSliderΤι θα κάνει ο Μπεργκ; Οέο!

Τι θα κάνει ο Μπεργκ; Οέο!

Η ήττα της Ομόνοια στο Ζάγκρεμπ με 2-0 την θέτει προ… τετελεσμένων στον επαναληπτικό. Με την κατάργηση του εκτός έδρας γκολ τα πράγματα είναι ξεκάθαρα όσον αφορά στον στόχο των «πρασίνων» για πρόκριση. Θέλουν νίκη με τρία τέρματα διαφορά ή δύο για να οδηγήσουν το παιχνίδι σε παράταση και στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι για να συνεχίσουν στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Αυτό και μόνο προκαλεί αγωνία για τον τρόπο με τον οποίο θα προσεγγίσει τον αγώνα ο Χένινγκ Μπεργκ. Πέρα από τις όποιες αλλαγές ενδέχεται να κάνει στην ενδεκάδα έχει μεγάλη σημασία και το σύστημα που θα ακολουθήσει. Λαμβάνοντας, μάλιστα, τον τρόπο που έπαιζε ο Νορβηγός σχεδόν σε όλα τα ευρωπαϊκά παιχνίδια είναι προφανές πως πρέπει να τον διαφοροποιήσει πλήρως.

Η περσινή πορεία της Ομόνοιας στην Ευρώπη στηρίχθηκε στην άριστη αμυντική λειτουργία και στο… γκολάκι που όλο και κάποιος θα έβαζε. Σε μονά παιχνίδια, για να μην ξεχνιόμαστε. Το έκανε με Αραράτ και Λέγκια στην παράταση και εκτός έδρας, ενώ με τον Ερυθρό Αστέρα είχε περισσότερο σασπένς το… στόρι, αφού η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι.

Αυτό δεν μπορεί να το κάνει το βράδυ της Τρίτης ο κ. Μπεργκ, αφού ξέρει πως η Ομόνοια θέλει τουλάχιστον δύο γκολ… προκαταβολή για να ελπίζει στην πρόκριση. Λέτε να παίξει φουλ επίθεση ο Νορβηγός; Ο Θεός και η ψυχή του το ξέρουν. Κυριολεκτικά! Είναι ένα ερώτημα που απασχολεί όλους τους φίλους της ομάδας, όμως την απάντηση θα την λάβουν στο παιχνίδι με τη Ντιναμό.