HomeΕΛΛΑΔΑΤι κάνουν οι Όρτα, Ποντένσε, Φορτούνης κι άλλοι οκτώ πρώην "ερυθρόλευκοι"

Τι κάνουν οι Όρτα, Ποντένσε, Φορτούνης κι άλλοι οκτώ πρώην “ερυθρόλευκοι”

Ο Αντρέ Όρτα, ο Ελ Αραμπί και ο Κίνι είναι εκείνοι που φαίνεται να τα πηγαίνουν καλύτερα στο ξεκίνημα της σεζόν σε Μπράγκα, ΑΠΟΕΛ και Ατρόμητο αντίστοιχα, σε σχέση με την ενδεκάδα των παικτών που είχαν ενεργό συμμετοχή την περασμένη σεζόν στον Ολυμπιακό και έχουν αποχωρήσει από την πειραϊκή ομάδα.

Οι Φορτούνης, Ιμπόρα, Καρβάλιο και Ναβάρο δεν έχουν βρει ακόμη τα πατήματά τους, ενώ υπάρχει και μία κατηγορία παικτών, για τους οποίους δεν υπάρχει δείγμα ή έχουν αγωνιστεί ελάχιστα.

Ο Ποντένσε υπέστη μυικό τραυματισμό και δεν έχει αγωνιστεί ακόμη με την Αλ Σαμπάμπ, ενώ ο Γιόβετιτς έχει παίξει μόλις ένα ημίχρονο με την Ομόνοια, το δεύτερο στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Άρη Λεμεσού. Ο Μαυροβούνιος σέντερ φορ είχε καλή παρουσία, έχοντας δύο σουτ εντός εστίας, μία πάσα-κλειδί, δύο ντρίμπλες και έξι κερδισμένες μονομαχίες.

Επίσης, ο Άμπι έχει αγωνιστεί μόνο 58′ με τη Σουόνσι στο ματς Κυπέλλου με την Γουίκομ, αλλά όχι στα επτά πρώτα παιχνίδια της Championship. Παράλληλα, ο Αλεξανδρόπουλος έχει μόλις 89′ συμμετοχής σε οκτώ ματς με τη Σταντάρ Λιέγης στο πρωτάθλημα παίζοντας δεκάλεπτα και τέταρτα αναζητώντας περισσότερο χρόνο.

Στην ανάλυση των πεπραγμένων των παικτών που έφυγαν και είχαν ενεργό συμμετοχή την περασμένη σεζόν δεν έχει προστεθεί ο Μαντί Καμαρά ο οποίος δεν υπολογιζόταν από τον περασμένο Δεκέμβριο και είχε τεθεί στο περιθώριο.

Φορτούνης
Ο Κώστας Φορτούνης έχει αγωνιστεί μόλις σε τέσσερα παιχνίδια της Αλ Καλίτζ στο πρωτάθλημα και ένα στο Κύπελλο και έχει πετύχει ένα γκολ με πέναλτι στο ματς με αντίπαλο την Αλ Ταϊ. Ο 32χρονος επιτελικός χαφ έχει παίξει βασικός στα τέσσερα από τα πέντε παιχνίδια έχοντας 67 λεπτά μέσο όρο χρόνο συμμετοχής και έχει χρησιμοποιηθεί τόσο ως “δεκάρι” αλλά και κεντρικός επιθετικός.

Σε ό,τι αφορά τα τέσσερα ματς του πρωταθλήματος, στα οποία δεν έχει σκοράρει ακόμη, ο Έλληνας άσος έχει 1,5 σουτ κατά μέσο όρο ανά αγώνα, 49,8 επαφές με την μπάλα, 3,2 πάσες-κλειδιά, 2,2 ακριβείς σέντρες, 1,8 επιτυχημένες λόμπες, 17,2 πάσες προς την επίθεση και 9,0 πάσες προς την άμυνα, 0,2 κλεψίματα, 0,8 τάκλιν, 3,5 κερδισμένες μονομαχίες και ένα κερδισμένο φάουλ.

Όρτα
Ο Αντρέ Όρτα μετράει ήδη εννέα αγώνες στα πόδια του με την Μπράγκα στο πρωτάθλημα και στην Ευρώπη έχοντας απολογισμό δύο ασίστ στα εντός έδρας παιχνίδια με την Ραπίντ Βιέννης και την Μορεϊρένσε. Ο Πορτογάλος ποδοσφαιριστής έχει χρησιμοποιηθεί από τον Κάρλος Καρβαλιάλ ως αμυντικός μέσος, ως κεντρικός χαφ και ως “δεκάρι” έχοντας καλύτερη απόδοση στα ματς με την Μακάμπι Τελ Αβίβ, τη Ζιλ Βιθέντε και τη Νασιονάλ.

Ο βραχύσωμος άσος, ο οποίος σε ένα μήνα θα κλείσει τα 28, δεν χρησιμοποιήθηκε στο τελευταίο παιχνίδι της Μπράγκα εναντίον της Πόρτο, με τα πορτογαλικά ΜΜΕ να αναφέρουν πως ο Καρβαλιάλ ήταν ενοχλημένος από την απόδοσή του στον αγώνα με τον Ολυμπιακό της 2ης αγωνιστική της League Phase του Europa League.

Σε ό,τι αφορά το πρωτάθλημα, ο Αντρέ Όρτα ήταν βασικός στα τρία από τα πέντε παιχνίδια έχοντας κατά μέσο όρο 53 λεπτά συμμετοχής. Μετράει μία ασίστ, 0,8 σουτ ανά αγώνα, 0,8 πάσες-κλειδιά, έχει 44,4 επαφές με την μπάλα, 16,4 πάσες προς την επίθεση και 13,2 πάσες προς την άμυνα, δύο επιτυχημένες λόμπες, 1,8 σωστές μακρινές μπαλιές, 2,2 τάκλιν, 3,8 κερδισμένες μονομαχίες και 0,9 κερδισμένα φάουλ ανά αγώνα.

Καρβάλιο
Ο Ζοάο Καρβάλιο έχει παίξει σε τέσσερα παιχνίδια της Εστορίλ στο πρωτάθλημα μετρώντας ένα γκολ στον εντός έδρας αγώνα με τη Νασιονάλ. Ο Πορτογάλος ποδοσφαιριστής έχει χρησιμοποιηθεί στις θέσεις “8” και “10” αλλά και ως αριστερός εξτρέμ, ενώ δεν αγωνίστηκε στα δύο τελευταία παιχνίδια με την Σπόρτινγκ και την Φαρένσε λόγω τραυματισμού.

Ο 27χρονος επιθετικός ξεκίνησε βασικός στα τρία από τα τέσσερα ματς, έχει μέσο όρο 57′ χρόνου συμμετοχής, ένα σουτ ανά αγώνα, 38,8 επαφές με την μπάλα, 15,2 πάσες προς την επίθεση και 7,5 πάσες προς την άμυνα, μία σωστή μακρινή μπαλιά, 0,8 σέντρες, 0,2 τάκλιν, 0,8 επιτυχημένες ντρίμπλες, 3,5 κερδισμένες μονομαχίες και 2,2 κερδισμένα φάουλ.

Ιμπόρα
Ο Βιθέντε Ιμπόρα έχει αγωνιστεί σε έξι παιχνίδια της Λεβάντε στην δεύτερη κατηγορία του ισπανικού πρωταθλήματος, κι ενώ ξεκίνησε ως βασικός κόντρα στην Έιμπαρ, στα τελευταία ματς έπαιξε από περίπου 20 λεπτά. Μάλιστα, ο εκ των αρχηγών της Λεβάντε έκανε παράπονα στις αρχές της περασμένης εβδομάδας λέγοντας ότι δεν του αρέσει να παίζει μόνο 20λεπτα ζητώντας περισσότερο χρόνο συμμετοχής.

Ο Ιμπόρα έχει κατά μέσο όρο 35′ συμμετοχής μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα, 23,2 επαφές με την μπάλα, 6,7 πάσες προς την επίθεση και 9,2 προς την άμυνα, 0,5 κλεψίματα, 0,7 τάκλιν, 1,3 κερδισμένες μονομαχίες και 0,3 πάσες-κλειδιά ανά αγώνα.

Κίνι
Ο Κίνι είναι βασικός στον Ατρόμητο έχοντας έξι 90λεπτα στο πρωτάθλημα σε ισάριθμες συμμετοχές (έχασε το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ, λόγω της αποβολής του στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον ΟΦΗ), ενώ έπαιξε ένα ημίχρονο στο ματς Κυπέλλου με τον Λεβαδειακό. Ο 35χρονος δεξιός μπακ έχει μία ασίστ, στο γκολ του Καρλίτος στην εντός έδρας νίκη 4-2 επί της Λαμίας.

Ο Ισπανός αμυντικός έχει 62,8 επαφές με την μπάλα ανά αγώνα, 0,5 πάσες-κλειδιά, 2,2 επιτυχημένες μακρινές μπαλιές, 13,8 πάσες στην άμυνα και 14,2 στην επίθεση, 1,7 επιτυχημένες λόμπες, 0,5 κλεψίματα, 2,8 τάκλιν, μία ντρίμπλα, 5,2 κερδισμένες μονομαχίες και 1,5 κερδισμένα φάουλ.

Ελ Αραμπί
Ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί συνεχίζει να “γράφει” γκολ και ασίστ στην καριέρα του, καθώς στο ξεκίνημα της σεζόν έχει τέσσερα τέρματα και δύο ασίστ με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ στο πρωτάθλημα και στην Ευρώπη. Ο Μαροκινός σέντερ φορ σκόραρε εναντίον της RFS στα προκριματικά του Europa League και κόντρα στην Καρμιώτισσα (2) και τη Νέα Σαλαμίνα στο πρωτάθλημα. Και μοίρασε ασίστ στους αγώνες με την Πάφο και την Ένωση Παραλιμνίου.

Ο έμπειρος επιθετικός, ο οποίος σε τέσσερις μήνες θα κλείσει τα 38 χρόνια του, έχει ξεκινήσει βασικός στα πέντε από τα έξι παιχνίδια πρωταθλήματος που έχει αγωνιστεί, μετράει κατά μέσο όρο 70′ συμμετοχής, έχει 0,5 γκολ ανά ματς, δύο σουτ, 1,2 πάσες-κλειδιά, 0,5 κλεψίματα, μία ντρίμπλα, 2,8 κερδισμένες μονομαχίες και 0,5 κερδισμένα φάουλ.

Ναβάρο
Και ο Φραν Ναβάρο μετά την επιστροφή του στην Πόρτο αποτελεί εναλλακτική λύση στα πλάνα του Βίτορ Μπρούνο. Ο Ισπανός σέντερ φορ έχει συνολικά 90′ συμμετοχής σε τέσσερις αγώνες στο πρωτάθλημα, μετρώντας μία ασίστ στο παιχνίδι με την Σάντα Κλάρα (στο γκολ του Γκαλένο στα μέσα Αυγούστου).

Ο 26χρονος επιθετικός δεν έχει αγωνιστεί στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Πόρτο και οι αριθμοί του στο πρωτάθλημα είναι οι ακόλουθοι: 24 λεπτά συμμετοχής ανά αγώνα, 0,5 σουτ ανά παιχνίδι, έξι επαφές με την μπάλα, 2,8 πάσες στην επίθεση, 0,8 κερδισμένες μονομαχίες και 0,2 κερδισμένα φάουλ.

Πηγή: sport24.gr