HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΘρίαμβος Μπακς

Θρίαμβος Μπακς

Χαρακτήρα πρωταθλητή έδειξαν οι Μπακς. Αν και δέκα λεπτά πριν το τέλος βρέθηκαν στο -14, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στη Βοστώνη με 110-107 επί των Σέλτικς και το προβάδισμα με 3-2 στη σειρά, με την ευκαιρία να «καθαρίσουν» την πρόκριση τα ξημερώματα του Σαββάτου στην έδρα τους.

Συγκινητικός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που έπαιξε με σκίσιμο πάνω από το μάτι στα τελευταία λεπτά και είχε 40 πόντους (6/10 βολές, 14/22 δίποντα, 2/5 τρίποντα), 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και μοναδικό ψεγάδι τα 7 του λάθη σε 40 λεπτά.

Καθοριστικός ο Μπόμπι Πόρτις (14π.-15 ριμπ.) με το καλάθι, μετά από επιθετικό ριμπάουντ, της προσπέρασης στα 11’’, αλλά και ο Τζρου Χόλιντεϊ με μία τάπα και ένα κλέψιμο στον Μάρκους Σμαρτ στα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά και 24 πόντους. Ο Τζέισον Τέιτουμ με 34 και ο Τζέιλεν Μπράουν με 24 πόντους ξεχώρισαν για τους Σέλτικς που έπαιξαν ξανά χωρίς τον Ρόμπερτ Γουίλιαμς.

Το Μιλγουόκι μπήκε αποφασιστικά στο ματς και με διαδοχικά τρίποντα προηγήθηκε με επτά, 2-9. Γρήγορα, ωστόσο, οι Σέλτικς ισορρόπησαν και πέρασαν μπροστά, 14-13. Μάλιστα βρίσκοντας απρόσμενες λύσεις στην επίθεση από Γουάιτ και Τάις άρχισαν να ξεμακραίνουν. Το κάρφωμα του Τέιτουμ 3:47 πριν το ημίχρονο εκτόξευσε τους γηπεδούχους στο 51-38. Ο Greek Freak, ωστόσο, το πήρε προσωπικό και ψαλίδισε τη διαφορά στους επτά, 54-47, στο φινάλε του ημιχρόνου, που βρήκε τον ίδιο να μετρά 19 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Οι Μπακς πλησίασαν στον πόντο, 60-59, στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, όμως τα μεγάλα σουτ από Σμαρτ και Μπράουν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να οικοδομήσουν ξανά διψήφια διαφορά, 86-74. Ένα 7-0 των Σέλτικς στην εκκίνηση του τέταρτου δωδεκαλέπτου τούς έφερε για πρώτη φορά στο +14, 93-79, με δέκα λεπτά να απομένουν. Οι πρωταθλητές δεν κατέθεσαν τα όπλα και 4:09 πριν το τέλος μείωσαν στο καλάθι, 101-99, ενώ με σερί τρίποντα από Γιάννη και Χόλιντεϊ ισοφάρισαν σε 105-105 στα 42’’! Ο Τέιτουμ στα 31,1’’ με δύο βολές έβαλε μπροστά τους Σέλτικς (107-105), ο Γιάννης κέρδισε φάουλ στα 14,2’’ και είχε 1/2, αλλά ο Πόρτις με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι έβαλε μπροστά τους Μπακς, 107-108, με μόλις 11,4’’ στο χρονόμετρο. Ο Χόλιντεϊ με τρομερή τάπα στον Σμαρτ κέρδισε την κατοχή στα 6,6’’ και οι Σέλτικς έκαναν αμέσως φάουλ στον Κόνατον. Αυτός με 2/2 έκανε το 107-110 και ο Χόλιντεϊ πήρε το πορτοφόλι του Σμαρτ για να σφραγίσει τη νίκη των Μπακς.

Αντίδραση έβγαλαν τα ξημερώματα οι Γκρίζλις, οι οποίοι κλήθηκαν να μείνουν ζωντανοί στη σειρά με τους Γουόριορς και έπρεπε να αντιμετωπίζσουν την παρέα του Στεφ Κάρι χωρίς το μεγάλο αστέρι τους, τον Τζα Μοράντ.

Παρόλα αυτά, το Μέμφις μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στο κομβικό Game 5 με το Γκόλντεν Στέιτ, το οποίο διέσυρε με 39 διαφορά πόντων (134-95), και μείωσε σε 3-2 τη σειρά στα ημιτελικά της δυτικής περιφέρειας στο NBA.

Για την ομάδα του Τέιλορ Τζένκινς, ο Τζάρεν Τζάκσον Τζούνιορ, ο Ντέσμοντ Μπέιν και ο Τάιους Τζόουνς είχαν από 21 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κλέι Τόμπσον με 19 πόντους και ο Στεφ Κάρι με τον Τζόναθαν Κουμίνγκα πρόσθεσαν 14 και 17 πόντους, αντίστοιχα.

Πλέον η σειρά μεταφέρεται στο Σαν Φρανσίσκο, με τις «αρκούδες» να θέλουν να κάνουν το break για να ισοφαρίσουν σε 3-3 τη σειρά ή τους Γουόριορς να παίρνουν την πρόκριση στους τελικούς της Δύσης (όπου θα αντιμετωπίσουν το νικητή του ζευγαριού Σανς-Μάβερικς 3-2).

Πηγή: sport-fm.gr