HomeApp Push NotificationΘριάμβευσε με ''τεσσάρα'' στο ''αιώνιο'' το ΑΠΟΕΛ και ανέβηκε στην 2η θέση

Θριάμβευσε με ”τεσσάρα” στο ”αιώνιο” το ΑΠΟΕΛ και ανέβηκε στην 2η θέση

Το ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 4-0 της Ομόνοιας στο ΓΣΠ στον μεταξύ αγώνα για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος και πέτυχε μια πολύ σπουδαία νίκη τόσο βαθμολογικά όσο και ψυχολογικά. Νίκη μάλιστα η οποία το φέρνει μόνο δεύτερο στην βαθμολογία.

Στο πρώτο μέρους του αγώνα και στα πρώτα λεπτά, το παιχνίδι ήταν περισσότερο ”αναγνωριστικό” με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν από νωρίς η καθεμιά τον δικό της ρυθμό ούτως ώστε να αποκτήσουν τον έλεγχο του αγώνα.

Το ΑΠΟΕΛ είχε μπει λίγο πιο επιθετικά χωρίς ωστόσο να καταφέρει να καταγράψει κάποια μεγάλη ευκαιρία. Στο 14′ όμως κατέγραψε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα, όταν μετά από κάθετη του Βιγιαφάνες, ο Σούσιτς από δεξιά πάτησε περιοχή αλλά το κοντινό του σουτ ήταν άστοχο.

Δέκα λεπτά αργότερα, στο 24ο λεπτό η Ομόνοια έμεινε με δέκα παίκτες όταν ο Λανγκ  ανέτρεψε τον Κβιλιτάια μόλις έξω απ’ την μεγάλη περιοχή και ενώ ο Γεψργιανός έφευγε κατά μέτωπο με την εστία του Ουζόχο.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα το ΑΠΟΕΛ ήταν εμφανώς καλύτερο, είχε την υπεροχή και προσπαθούσε διαρκώς να βρει το γκολ. Στο 32′ είχε νέα τεράστια ευκαιρία με τον Σούσιτς όταν ο Σαρφό εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ουζόχο υπό πίεση δεν μπόρεσε να διώξει καλά, και η μπάλα έφτασε στον Σούσιτς που από πολύ κοντά σούταρε πάνω από τα δοκάρια.

Το ΑΠΟΕΛ βρήκε το γκολ 45+1′ όταν ο Βιγιαφάνες σέντραρε από αριστερά με εκτέλεση φάουλ, ο Κβιλιτάια βρήκε με κεφαλιά τον Ντβάλι και αυτός με προβολή άνοιξε το σκορ. Το γκολ ακυρώθηκε αρχικά ως οφσάιντ αλλά μετά από έλεγχο του VAR, μέτρησε κανονικά.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, και συγκεκριμένα στο 50′ η Ομόνοια κατέγραψε την μεγαλύτερή της ευκαιρία στο ντέρμπι. Ο Ψάλτης σέντραρε από δεξιά, ο Λέζιακς έκανε το σουτ στην κίνηση, ωστόσο ο Μπέλετς έπεσε στη γωνία και έδιωξε.

Στο 60ο λεπτό ωστόσο το ΑΠΟΕΛ έκανε δύο τα τερματά του όταν ο Βιγιαφάνες εκτέλεσε το φάουλ και μετά από απομακρύνσεις μέσα στην περιοχή, ο Κβιλιτάια ήταν στην κατάλληλη θέση και σκόραρε από κοντά για το 2-0.

Εφτά λεπτά αργότερα, στο 67ο λεπτό  το ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι για αντικανονικό μαρκάρισμα του Κούσουλου στον Γουίλερ. Ο Μαρκίνιος εκτέλεσε στο 68′ εύστοχα και έκανε το 3-0 για το ΑΠΟΕΛ.

Από εκεί και πέρα στο 67ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ είχε δοκάρι μετά απο απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιες ενώ  στο 84ο ο Κακουλλής έχασε καλή ευκαιρία από κοντά για να μειώσει.

Στο 90+2 το ΑΠΟΕΛ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του αφού ο Εφραίμ μετά από κάθετη πάσα του Μπλούμ έκανα με δυνατό σουτ το 4-0 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

ΑΠΟΕΛ (Βλ.Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς (57′ Σατσιάς), Ντβάλι, Κρέσπο, Γουίλερ, Κονσταντίνοφ, Σαρφό, Βιγιαφάνες (80′ Ντάλσιο), Μαρκίνιος (80′ Εφραίμ), Δώνης (15′ Μπλουμ), Κβιλιτάια (80′ Ντονγκαλά).

Ομόνοια (Γ.Φερέρα): Ουζόχο, Ψάλτης (70′ Χαραλάμπους), Μπρούνο, Κασάμα (75′ Μπασιρού), Λέζιακς, Λανγκ, Κούσουλος (70′ Λοΐζου), Μίλετιτς, Κακουλλής, Χούπερ (28′ Γιούστε), Μπεζούς (46′ Παναγιώτου).

Κίτρινες: Γουίλερ, Κβιλιτάια / Ψάλτης, Μπέζους. Κούσουλος, Λέζιακς, Χαραλάμπους

Κόκκινες: Λανγκ

Διαιτητής: Munuera Montero Jose Luis
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
4ος Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης