HomeSliderΘετικό τεστ για την Εθνική Νεανίδων

Θετικό τεστ για την Εθνική Νεανίδων

Ισόπαλος 2-2 έληξε ο πρώτος φιλικός αγώνας της Εθνική Νεανίδων (Κ-19) με αντίπαλο τη Βόρεια Μακεδονία, που διεξάχθηκε το απόγευμα στο «Τάσος Μάρκου» στο Παραλίμνι.

Η Κύπρος προηγήθηκε με 2-0 από τέρματα που πέτυχαν η Λέλια Ρολάνδη στο 5ο και η Μαρίλια Κωνσταντίνου στο 15ο λεπτό. Η φιλοξενούμενη ομάδα μείωσε στο 63ο λεπτό και ισοφάρισε στο 84ο λεπτό με πέναλτι.

Ο ομοσπονδιακός προπονητής Σάββας Σοφοκλέους χρησιμοποίησε τις ακόλουθες παίκτριες στην αρχική ενδεκάδα: Μίλα, Ευστρατίου, Μ. Παναγιώτου, Μώρου, Ζαμανή, Ρολάνδη, Ε. Παναγιώτου, Κυριακίδη, Σοφοκλέους, Τέρλα, Κωνσταντίνου Χρόνο συμμετοχής πήραν και οι Στ. Παναγιώτου, Νικολάου, Βασιλείου, Γαλάτη, Μαραθεύτη, αγωνιζόμενες ως αλλαγή.

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν εκ νέου μεθαύριο Παρασκευή (14:30) στο ίδιο γήπεδο. Τα φιλικά με τη Βόρεια Μακεδονία εντάσσονται στο πλαίσιο της προετοιμασίας της Εθνικής Νεανίδων για τις επίσημες υποχρεώσεις που έχει την άνοιξη.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα λάβει μέρος στον 3ο όμιλο (Β’ Κατηγορία) του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ-19, με αντίπαλους το Κόσοβο, τη Λετονία και τη Βόρεια Ιρλανδία, που θα φιλοξενήσει τους αγώνες από τις 4 έως τις 10 Απριλίου.