HomeSliderΘΕΟΤΡΕΛΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

ΘΕΟΤΡΕΛΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι, Ολυμπιακός και Καρμιώτισσα επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά προσφέροντας πλούσιο θέαμα. Η ομάδα που πήρε τη νίκη είναι ο Ολυμπιακός. Είχε για σκόρερ τους Ζαχαρίου, Ανδρέου και Μάντζη, ενώ για την Καρμιώτισσα σκόραρε ο Ρομό και ο Ίσμαελ Σάσι. Ο πρώτος δεν πανηγύρισε το γκολ που πέτυχε, αφού είχε πέρασμα από τον Ολυμπιακό και σεβάστηκε το διάστημα που πέρασε στην ομάδα της Λευκωσίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλό ρυθμό, με τη φιλοξενούμενη ομάδα να σκοράρει στην πρώτη κλασική ευκαιρία που βρήκε. Ο Ρομό αφού ξεπέρασε το μαρκάρισμα του Ανδρέου έκανε ωραίο σουτ και άνοιξε το σκορ για την Καρμιώτισσα.

Ο σκόρερ δεν πανηγύρισε το γκολ, αφού έπαιξε παλαιότερα και στην ομάδα του Ολυμπιακού. Το γκολ βοήθησε ώστε να ανεβάσουν την απόδοσή τους και οι δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός έψαχνε το γκολ για να φέρει νωρίς το παιχνίδι στα ίσα, ενώ η Καρμιώτισσα ήθελε το δεύτερο γκολ για να κάνει τα πράγματα πιο απλά όσον αφορά την κατάκτηση των τριών βαθμών. Τελικά η ομάδα που τα κατάφερε ήταν αυτή της Λευκωσίας.

Ο Ζαχαρίου στο 20ό λεπτό με εξαιρετικό τελείωμα νίκησε τον Κυριακίδη και επέτρεψε στον Ολυμπιακό να ισοφαρίσει και να έχει περισσότερο χρόνο για να κυνηγήσει το τρίποντο. Πριν το τέλος του ημιχρόνου είχαμε ακόμα δύο κλασικές ευκαιρίες για τον Ολυμπιακό αλλά και ορισμένες καλές προϋποθέσεις και για τις δύο ομάδες. Στο 31′ ο Μάντζης ξεπέρασε και τον τερματοφύλακα Κυριακίδη και έκανε το πλασέ. Η μπάλα πήγαινε στα δίχτυα, αλλά ο Πολύζος που ακολούθησε τη φάση, άπλωσε το πόδι και έσωσε την ομάδα του από το 2-1, πετώντας την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 40′ οι «μαυροπράσινοι» έχασαν ακόμα μια τεράστια ευκαιρία με τον Πεχλιβάνη να κάνει τη σέντρα από αριστερά, τον Ζαχαρίου να πλασάρει από κοντινή απόσταση, αλλά ο Κυριακίδης αρνήθηκε το 2-1 από τον Κύπριο επιθετικό.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός αιφνιδίασε τους φιλοξενούμενους και πέτυχε δύο γκολ σε διάστημα ενός λεπτού. Στο 49′ ο Γκουστάβο εκτέλεσε φάουλ, ο Μάντζης έκανε την κεφαλιά και ο Ανδρέου από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Στο 50′ ο Γκουστάβο βρήκε τον Σάλι με κάθετη μπαλιά τον Σάλι, αυτός μπήκε στην περιοχή και γύρισε προς το μέρος του Μάντζη, ο οποίος δεν αστόχησε και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1.

Η Καρμιώτισσα δεν παραδόθηκε και προσπάθησε να μειώσει όσο το δυνατό πιο σύντομα. Ο Μπαργκάν ανατράπηκε στο 72′ από τον Νεόφυτο Μιχαήλ και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Ίσμαελ Σάσι που ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και με αυτό τον τρόπο διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα, αφού δεν άλλαξε κάτι στο διάστημα που απέμεινε.