HomeSliderΤέζαρε τη Ρεάλ και «έβαλε φωτιά» η Σαχτάρ

Τέζαρε τη Ρεάλ και «έβαλε φωτιά» η Σαχτάρ

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήγε στο Κίεβο με στόχο τη νίκη, που θα της έδινε το εισιτήριο για τη φάση των «16» του Champions League. Απέναντί της ήταν η Σαχτάρ Ντόνετσκ, που ήθελε μόνο τους τρεις βαθμούς για να παραμείνει στο κόλπο.

Και έγινε το δεύτερο. Οι Ουκρανοί νίκησαν με σκορ 2-0 τη «βασίλισσα» στο «Ολιμπίνσκι», την έπιασαν στους 7 βαθμούς, υπερτερώντας στη μεταξύ τους ισοβαθμία και έβαλαν «φωτιά» στον Β’ όμιλο. Ντεντίνιο (57’) και Σόλομον (82’) πέτυχαν τα γκολ των νικητών, που πήραν άριστα σε επίπεδο τακτικής, ενώ οι ηττημένοι είχαν κορυφαία στιγμή το δοκάρι του Ασένσιο (5’).

Όλα πλέον θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική στις 9 Δεκεμβρίου, με τη Σαχτάρ να δοκιμάζεται με την Ίντερ στο Μιλάνο και τη Ρεάλ να φιλοξενεί στη Μαδρίτη τη Γκλάντμπαχ. Το αν οι αντίπαλοί τους θα έχουν βαθμολογικό κίνητρο, θα εξαρτηθεί από το αποτέλεσμα στον μεταξύ τους αποψινό αγώνα στη Γερμανία.

Το ματς:

Με το… καλημέρα, η Ρεάλ Μαδρίτης άγγιξε το γκολ, αλλά το πλασέ του Ασένσιο στο 5’ σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ έξι λεπτά αργότερα, ο Τρούμπιν απέκρουσε το σουτ του Μπενζεμά. Η «βασίλισσα» πήρε τον έλεγχο και πίεσε για ένα γρήγορο γκολ, το οποίο δεν ήρθε. Στο ημίωρο, ο Ασένσιο και πάλι σούταρε, αλλά για μια ακόμη φορά ο 19χρονος κίπερ της Σαχτάρ βρισκόταν στη σωστή θέση και απέκρουσε.

Οι Ουκρανοί, από την πλευρά τους, περιορίστηκαν σε έναν καθαρά παθητικό ρόλο, μη μπορώντας καν να κρατήσουν τη μπάλα. Έκαναν όλο κι όλο ένα σουτ, το οποίο δεν ανησύχησε καθόλου τον Κουρτουά. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, ο ρυθμός έπεσε κάπως και οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες 0-0 στα αποδυτήρια.

Φουριόζα μπήκε και στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ, έχοντας μια καλή στιγμή στο 51’ με κεφαλιά του Νάτσο που πέρασε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η πρώτη… προειδοποίηση από τη Σαχτάρ, με τον Κουρτουά να κάνει μια μεγάλη επέμβαση σε τετ-α-τετ με τον Τάισον. Και στο 57’ οι Ουκρανοί άνοιξαν το σκορ. Από εκτέλεση κόρνερ της Ρεάλ, βγήκε μια υποδειγματική αντεπίθεση και ο Ντεντίνιο με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0.

Το γκολ αποσυντόνισε τους φιλοξενούμενους, που αδυνατούσαν να αναπτυχθούν σωστά και να απειλήσουν ουσιαστικά. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι πήραν αυτοπεποίθηση και πατούσαν πολύ καλύτερα στο γήπεδο, συγκριτικά με το πρώτο μέρος. Στο 77’ ο Ζινεντίν Ζιντάν έκανε τριπλή αλλαγή, «ρίχνοντας» στο παιχνίδι τους Ίσκο, Μαριάνο Ντίας και Βινίσιους, σε μια προσπάθεια να αλλάξει το στάτους του ματς.

Όχι μόνο δεν συνέβη κάτι τέτοιο, αλλά η Ρεάλ δέχθηκε και δεύτερο γκολ. Η Σαχτάρ «χτύπησε» ξανά σε αντεπίθεση και με τον Σόλομον να κάνει ατομική ενέργεια και σουτ στην κίνηση, έκανε το 2-0, βάζοντας γερά θεμέλια πλέον για τη νίκη. Η «βασίλισσα» δεν είχε τα ψυχικά αποθέματα για να αντιδράσει και το σκορ αυτό έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Πηγή: sport-fm.gr