HomeΔΙΕΘΝΗΤετράδα στο... ρελαντί η Γιουνάιτεντ (πρόκριση για Ρόμα, Βιγιαρεάλ και Άρσεναλ)

Τετράδα στο… ρελαντί η Γιουνάιτεντ (πρόκριση για Ρόμα, Βιγιαρεάλ και Άρσεναλ)

Άνετη και… ωραία! Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε 2-0 της Γρανάδα, όπως και στο πρώτο παιχνίδι, και με συνολικό σκορ 4-0 προκρίθηκε στα ημιτελικά του Europa League.

Εκεί, θα αντιμετωπίσει τη Ρόμα σε διπλά ματς με φόντο τον τελικό της διοργάνωσης!
Ο Καβάνι άνοιξε τον δρόμο για τους «κόκκινους διαβόλους», για να έρθει ο Βαγιέχο στο φινάλε να σκοράρει στα δίχτυα της ομάδας του για να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι αφού η Γιουνάιτεντ άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό, όταν ο Πογκμπά έσπασε με το κεφάλι στον Καβάνι που έπιασε ωραίο βολέ μέσα από την περιοχή για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να γράψει το 1-0.

Αυτό το γκολ έδειξε να «ξυπνάει» τη Γρανάδα που πήρε τα ηνία, έδειξε πως έχει τη διάθεση να παίξει ορθολογικά και απείλησε δις στα επόμενα λεπτά με τον Ερέρα (8′, 11′) όμως να μην βρίσκει στόχο. Ξαφνικά, το παιχνίδι άρχισε να σκληραίνει, ο Πογκμπά γλίτωσε την αποβολή με δεύτερη κίτρινη στο 19′ και ενώ δύο λεπτά νωρίτερα είχε πάρει την πρώτη, ενώ στο 21′ η Γρανάδα άγγιξε ξανά το γκολ αλλά ο Ματσίς δεν βρήκε για λίγο στόχο. Κάπου εκεί το παιχνίδι… έσβησε, με το βολέ του Μπρούνο Φερνάντες στο 34′ που πέρασε λίγο άουτ να είναι ό,τι καλύτερο μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Μια από τα ίδια στο δεύτερο ημίχρονο, με την Γρανάδα να έχει τις φάσεις για να βρει το γκολ αλλά να τις σπαταλάει όλες. Ο Σουάρες στο 50′ δεν βρήκε στόχο από καλή θέση, με το σουτ του Φαν ντε Μπέικ δέκα λεπτά μετά να έχει την ίδια κατάληξη. Η μεγαλύτερη φάση όλων ήρθε στο 66ο λεπτό για τους Ισπανούς, με τον Χέρμαν να βρίσκεται φάτσα με το τέρμα αλλά να κάνει τραγικό τελείωμα. Το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, οι δύο ομάδες ήταν… χαλαρές, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Γιουνάιτεντ στο φινάλε, με τον Τέλες να κάνει τη σέντρα και τον Βαγιέχο να στέλνει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το τελικό 2-0.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ): Ντε Χέα – Γουάν-Μπισάκα, Τουανζέμπε, Λίντελοφ, Άλεξ Τέλες – Μάτιτς, Πογκμπά, Φρεντ, Μπρούνο Φερνάντες – Γρίνγουντ, Καβάνι.

Γρανάδα (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Ρουί Σίλβα – Φουλκιέ, Βαγιέχο, Χέρμαν, Νέβα – Μοντόρο, Γκοναλόν – Κένεντι, Ερέρα, Ματσίς – Σολδάδο.

Πολύ σκληρή για να αποκλειστεί η Ρόμα!

Η εμπειρία -του Τζέκο- νίκησε τον ενθουσιασμό -του Μπρόμπεϊ! Ρόμα και Άγιαξ έμειναν στο 1-1 στο «Ολίμπικο», με τους Ιταλούς να προκρίνονται στα ημιτελικά του Europa League χάρη στη νίκη με 2-1 στον πρώτο αγώνα.

Επόμενος αντίπαλος για τους «τζιαλορόσι», το φαβορί για τον τίτλο, που ακούει στο όνομα Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

roma ajax 235607

Ένα… υποβρύχιο με όνειρο την κούπα
Μπορεί να μην είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση της κούπας, αλλά η Βιγιαρεάλ απέδειξε σε ακόμα μία περίπτωση ότι θα διεκδικήσει όλες τις πιθανότητές της.

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι επικράτησε και πάλι της Ντιναμό Ζάγκρεμπ, αυτή τη φορά με 2-1 και εξασφάλισε πολύ εύκολα την παρουσία στον ημιτελικό κόντρα στην Άρσεναλ.

Το βράδυ για τους Ισπανούς αποδείχθηκε πολύ εύκολο, καθώς μόλις από το πρώτο ημίχρονο είχαν διαμορφώσει το 2-0, κατεβάζοντας ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο.

Για τους Κροάτες που μένουν με την ανάμνηση της επικής πρόκρισης κόντρα στην Τότεναμ, ξεχώρισαν πάλι ο Όρσιτς που σκόραρε το γκολ της ομάδας του, αλλά και ο γκολκίπερ, Λιβάκοβιτς, που είχε σπουδαίες επεμβάσεις ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

villareal 234656

Ξέσπασμα με τεσσάρα η Άρσεναλ

Η Άρσεναλ μέσα σε 24′ κλείδωσε την πρόκριση κόντρα στην Σλάβια στην Πράγα της οποίας επικράτησε με 4-0 και θα αντιμετωπίσει την Βιγιαρεάλ στα ημιτελικά της διοργάνωσης.
Η Σλάβια Πράγας απέκλεισε την Λέστερ αλλά και την εξαιρετικά φορμαρισμένη Ρέιντζερς, ενώ στο πρώτο παιχνίδι με την Άρσεναλ ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστική και έφυγε με την ισοπαλία από το Έμιρειτς. Στο σημερινό παιχνίδι ωστόσο η ομάδα του Αρτέτα δεν είχε όρεξη για… αστεία και μέσα σε 24′ κλείδωσε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι «κανονιέρηδες» ήταν εξαιρετικοί και μέσα σε δέκα λεπτά πέτυχαν τρία γκολ, ενώ ο Σμιθ Ρόουβ είδε το τέρμα του να ακυρώνεται ως οφσάιντ (14′). Ενώ ο Πεπέ τέσσερα λεπτά μετά με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ μετά από ασίστ του Άγγλου, ενώ οι Λακαζέτ (με πέναλτι) και Σακά (21′-24′) διαμόρφωσαν το τελικό 0-3 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Γάλλος φορ κάλυψε το κενό του Ομπαμεγιάνγκ επάξια πετυχαίνοντας το τελικό 0-4 στο 77ο λεπτό σφραγίζοντας την εμφατική νίκη πρόκριση της Άρσεναλ στους «4» του Europa League για δεύτερη φορά σε τρία χρόνια, εκεί που θα βρει την Βιγιαρεάλ.