HomeSliderΤέσσερα γκολ και ισοπαλία στο Μακάρειο

Τέσσερα γκολ και ισοπαλία στο Μακάρειο

Τέσσερα γκολ σημειώθηκαν στο ”Μακάρειο” από δυο για κάθε ομάδα, έτσι Δόξα και ΑΠΟΕΛ πήραν από ένα βαθμό.

Στους 10β πλεόν οι ”γαλαζοκίτρινοι” στους 7β η Δόξα.

Στο πρώτο μέρος τα πρώτα 10 λεπτά ήταν αναγνωριστικά χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο. Το ΑΠΟΕΛ από κι και πέρα ανέβηκε και έχασε την πρώτη του ευκαιρία με σουτ του Κβιλιτάια στο 14′.  Ένα λεπτό αργότερα ο Σάβιτς μετά από κόρνερ του Θεοδώρου έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπαλα στα δίχτυα για το 0-1.

thumbnail preview 1 9

Μετά από 8 λεπτά και συγκεκριμένα στο 23′ ο Ζαμπάλα από πλάγια θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον Σισκόφκσι. Η Δόξα εκεί που έδειχνε να μην μπορεί να απειλήσει, κέρδισε πέναλτι το οποίο μετάτρεψε ο Σαντίκ σε γκολ για το 1-1.

thumbnail preview 2 10

Στο 37′ το ΑΠΟΕΛ έχασε μια καλή ευκαιρία με κεφαλιά του Νατέλ για να φτάσουμε στο 44′ όπου ο  Μπαλντέ με μια προσωπική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και έγραψε το 2-1 για την Δόξα όπου ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

thumbnail preview 25

Στο Β’ μέρος το ΑΠΟΕΛ έβαλε πίεση από το ξεκίνημα χώρις να καταφέρνει όμως να βρει τις κλασσικές ευκαιρίες. Στο 63′ ο Σόουζα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ από το ΒΑΡ. Δώδεκα λεπτά μετά ο Σάβιτς λίγο έλειψε να πετύχει δεύτερο γκολ αλλά η κεφαλιά του πέρασε μόλις αόυτ. Το ΑΠΟΕΛ συνέχισε να πιέζει και στο 85′ ο Τιτζάνι μετά από κεφαλιά του Καρώ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-2.

Τα τελευταία λεπτά το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε για την ανατροπή και την νίκη χώρις όμως να τα καταφέρει.

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Ασαμόα, Σαντίκ, Λαφράνς, Μπαλντέ (85′ Σάσι), Αντάμοβιτς (Τιτζανί 70′), Τραϊτσέφσκι, Στυλιανού (Καλλής 70′), Καραμανώλης (Κοβάσεβιτς 35′), Μέσκα.

Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Ντίας, Τιντζανί, Ολιβέιρα, Κοβάσεβιτς, Χριστοφή, Βασιλείου, Καλλής, Σάσι.

ΑΠΟΕΛ: Σκουφέτ, Καρώ, Βινίσιους, Σάβιτς, Ζαμπάλα, Θεοδώρου (Ντιαβαρά 52′), Λουντέμο, Σόουζα, Νατέλ (76′ Κατσαντώνης), Ντονγκαλά (76′ Εφραίμ), Κβιλιτάια

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κατσαντώνης, Εφραίμ, Ντιαβαρά, Σατσιάς, Γουήλερ, Γεωργίου, Βρόντης, Κούτσακος, Φενερίδης

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος