HomeSliderΤεράστια πρόκριση για το ΑΠΟΕΛ

Τεράστια πρόκριση για το ΑΠΟΕΛ

Τεράστια πρόκριση στους «8» του κυπέλλου πήρε το ΑΠΟΕΛ, το οποίο κέρδισε τον Απόλλωνα με 2-1 σε παιχνίδι που έγινε στο ΓΣΠ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Εφραίμ (8’), ενώ στο 48’ με αυτογκολ του Σιέλη το παιχνίδι έγινε 1-1 με τον Ζαχίντ στο 78’ να διαμορφώνει το τελικό 2-1. Ο αγώνας δεν ήταν καλός, αφού ήταν λιγοστές οι φάσεις, ενώ πρέπει να σημειώσουμε ότι το ΑΠΟΕΛ ήταν άκρως αποτελεσματικό.

Κακό παιχνίδι στο α’ ημίχρονο με σχεδόν καθόλου φάσεις και τον ρυθμό να είναι κάτω του μέτριου. Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά με το ΑΠΟΕΛ να δείχνει περισσότερη όρεξη και να την εξαργυρώνει νωρίς σε τέρμα.

Συγκεκριμένα στο 8’ ο Εφράιμ έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα μετά τη εξαιρετική κάθετη μπαλιά από τον Ζαχίντ και μόνο απέναντι στον Δημήτριου έκανε το πλασέ στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα. Ο Απόλλωνας επηρεάστηκε από το τέρμα που δέχθηκε και δεν έβγαλε καμία αντίδραση στην συνέχεια αφού η μοναδική φορά που επισκέφθηκε την αντίπαλη εστία ήταν στο 23‘ όταν ο Γιαννιώτας από πλάγια έκανε το σουτ αναγκάζοντας τον Ουζόχο να διώξει την μπάλα σε κόρνερ.

Το ΑΠΟΕΛ ευρισκόμενο μπροστά στο σκορ, διαχειρίστηκε πάρα πολύ καλά το παιχνίδι, κλείνοντας όλους τους διαδρόμους που οδηγούσαν στην άμυνα του, την ίδια ώρα που επιθετικά ήταν ακίνδυνο.

Εντελώς διαφορετική η εικόνα στα πρώτα λεπτά της επανάληψης με τον Απόλλωνα να μπαίνει με διαφορετική όρεξη και να βρίσκει το τέρμα της ισοφάρισης.

Στο 48’ συγκεκριμένα ο Ουζόχο έκανε λάθος διώξιμο της μπάλας η οποία έφτασε στον Γιαννιώτα ο οποίος την έδωσε άμεσα στον Πίττα (μπήκε αλλαγή με την έναρξη του β’ ημιχρόνου) που επιχείρησε το πλασέ με την μπάλα να κτυπά στο δοκάρι και στην συνέχεια στα πόδια του Σιέλη για να καταλήξει στα δίκτυα.

Ο Απόλλωνας έχοντας την ψυχολογία με το μέρος του, μέχρι την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού κρατούσε μπάλα και προσπαθούσε να φτάσει σε δεύτερο τέρμα αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα με τις δύο ομάδες να προσέχουν τα νώτα τους.

Στο 78’ ήρθε το δεύτερο τέρμα με τον Ζαχίντ. Ο Εφραίμ έδωσε πλάγια στον Ζαχίντ που έκανε την προσποίηση στον Μάρκοβιτς και ακολούθως έκανε το σουτ με την μπάλα να πηγαίνει στα δίκτυα.

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Ενσούε, Σιέλης, Ζόρζε, Γουίλερ, Λουντέμο, Σατσιάς (67’ Ντε Βινσέντι), Ζαχίντ, Εφραίμ (88’ Μερκής), Εντονγκαλά (90’+3’ Νούχιου), Σαχάρ (88’ Γαβριήλ)

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Δημητρίου, Κυριάκου, Κατελάρης (82’ Γιούστε), Ρομπέρζ, Βασιλείου (82’ Ψύχας), Μάρκοβιτς, Ντένιτς, Ματέι, Γκακπέ (46’ Πίττας), Γιαννιώτας (52’ Ντιγκινί), Μπένσοπ

Κίτρινες: Σατσιάς, Ζαχίντ/ Κυριάκου, Ρομπέρζ