HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑTENNISΤένις: Ο Τσιτσιπάς κόντρα στον «γηπεδούχο» Μάρεϊ

Τένις: Ο Τσιτσιπάς κόντρα στον «γηπεδούχο» Μάρεϊ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντιμετωπίζει σήμερα τον Άντι Μάρεϊ για τον Β’ γύρο του τουρνουά του Γουίμπλεντον. Ο αγώνας του Έλληνα τενίστα με τον Άγγλο θα διεξαχθεί στο κεντρικό γήπεδο και θα αρχίσει στις 19:00 το απόγευμα. Στο ξεκίνημα του ο Τσιτσιπάς νίκησε τον Ντομινίκ Τιμ με 3-2, μετά από αγώνα που εξελίχθηκε σε θρίλερ και διήρκεσε σχεδόν τέσσερις ώρες (3.57)!. Τα σετ: 3-6, 7-6 , 6-2, 6-7, 7-6. Ο Μάρεϊ απέκλεισε προχθές Τρίτη τον συμπατριώτη του Ράιαν Πένιστον με 3-0 σετ.

Εξάλλου, η Μαρία Σάκκαρη δέχθηκε απρόσμενη ήττα και αποκλείστηκε από την πρεμιέρα της στο Γουίμπλεντον. Η Ελληνίδα τενίστρια ηττήθηκε από την Μάρτα Κόστιουκ με 2-1 σετ (6-0, 5-7, 2-6).

Η Σάκκαρη έκανε το τέλειο πρώτο σετ, το οποίο πήρε με το απόλυτο 6-0. Στη συνέχεια και μετά από δύο διακοπές λόγω βροχής, η Σάκκαρη επηρεάστηκε και στο 11ο γκέιμ η Κόστιουκ έκανε «μπρέικ», προηγήθηκε με 6-5 και έφτασε εύκολα στην ισοφάριση (7-5) κρατώντας το σερβίς της.

Στο τρίτο σετ η Σάκκαρη ήταν απογοητευτική. Η Κόστιουκ προηγήθηκε με 5-1, με την Ελληνίδα να δείχνει εμφανώς απογοητευμένη από την εικόνα της. Το τελικό 6-2 ήρθε απολύτως φυσιολογικά με βάση την εξέλιξη του αγώνα.