HomeΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ«Τελευταία ζαριά»

«Τελευταία ζαριά»

Με δύο μεγάλα φαβορί, αλλά και δύο ομάδες που έχουν το προβάδισμα, θα ξεκινήσουν σήμερα Δευτέρα 5 Απριλίου οι επαναληπτικοί προημιτελικοί του Κυπέλλου βόλεϊ ΟΠΑΠ Α’ Κατηγορίας Ανδρών. Ομόνοια – Ανόρθωση, Παφιακός – Νέα Σαλαμίνα, Αναγέννηση Δεύνειας – Ε.Ν.Π. και ΑΕ Καραβά – Ολυμπιάς Φρενάρους είναι οι σημερινοί αγώνες της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου στο βόλεϊ.

Η Ομόνοια και ο Παφιακός έχουν σαφές προβάδισμα, ενώ με καλύτερα δεδομένα μπαίνουν στους επαναληπτικούς αγώνες Ε.Ν.Π. και Ολυμπιάς Φρενάρους.

Η Ομόνοια αντιμετωπίζει την Ανόρθωση στο «Τάσσος Παπαδόπουλος-Ελευθερία». Η ομάδα της Λευκωσίας κέρδισε την περασμένη Παρασκευή με 3-1 στο «Θεμιστόκλειο» και έχει το μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στους «4». Η αύρα που διαθέτει την καθιστά φαβορί του αγώνα στην έδρα της, όπου θα στοχεύσει την 26η σερί νίκη στη χρονιά.

Η Ανόρθωση από την πλευρά της πάει στη Λευκωσία γνωρίζοντας ότι έχει πολύ δύσκολο έργο και για να προκριθεί χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 για να οδηγήσει την πρόκριση στο «χρυσό» σετ.

Από εκεί και πέρα, ο Παφιακός φιλοξενεί στο «Αφροδίτη» τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Παφιακός είναι ανεβασμένος το τελευταίο διάστημα και θέλει να τελειώσει την πρόκριση στους ημιτελικούς. Ο προπονητής της ομάδας της Πάφου, Κυριάκος Καμπερίδης, εάν έχει την ευκαιρία θα χρησιμοποιήσει ξανά τους νεαρούς πετοσφαιριστές του.

Η Νέα Σαλαμίνα παίζει με την «πλάτη στον τοίχο», αλλά θα πάει στην Πάφο για να διεκδικήσει πρώτα τη νίκη 3-0 ή 3-1 και μετά το «χρυσό» σετ για να πετύχει την πρόκριση. Ο προπονητής της ομάδας της Αμμοχώστου, Ν. Νικολάου, ίσως εμπιστευτεί εκ νέου τους νεαρούς του ταλαντούχους πετοσφαιριστές.

Η Αναγέννηση Δερύνειας υποδέχεται την Ε.Ν.Π. Πολλές συγκινήσεις υπόσχεται το νέο κλασικό ντέρμπι των Κοκκινοχωριών μεταξύ των δύο ομάδων. Οι «βυσσινί» κέρδισαν την περασμένη Παρασκευή στον πρώτο προημιτελικό στο Παραλίμνι με 3-2 σετ και έχουν ελαφρύ προβάδισμα. Οι «πράσινοι» στην έδρα τους έχουν πλεονέκτημα, αφού μπορεί να κερδίσουν τον οποιονδήποτε. Από την άλλη, οι «βυσσινί» είναι σκληροτράχηλοι και έμπειροι και μπορούν να πάρουν το ζητούμενο στη Δερύνεια. Το ενδεχόμενο να κριθούν όλα στο «χρυσό» σετ είναι πολύ πιθανό.

Μεγάλο παιχνίδι αναμένεται στο «Σπύρος Κυπριανού» στον επαναληπτικό προημιτελικό ΑΕ Καραβά – Ολυμπιάς Φρενάρους. Το αποτέλεσμα του αγώνα της περασμένης Παρασκευής (3-2 νίκη η Ολυμπιάς Φρενάρους) δίνει την ευκαιρία στις δύο ομάδες να διεκδικήσουν την πρόκριση στους «4». Το κίνητρο για τις δύο ομάδες που έχουν ήδη υποβιβαστεί στη Β’ Κατηγορία είναι τεράστιο και όλα θα κριθούν μάλλον μέχρι τον τελευταίο πόντο.

Οι τέσσερις επαναληπτικοί αγώνες σήμερα αξίζει να σημειωθεί ότι θα αρχίσουν στις 20:00.