HomeΔΙΕΘΝΗΣυνέχεια στο Euro με... επικίνδυνες αποστολές

Συνέχεια στο Euro με… επικίνδυνες αποστολές

Συνεχίζεται σήμερα η δράση για τη φάση των «16» στο Euro 2020. Η Ισπανία θα αναμετρηθεί με την Κροατία στις 19:00 με την ομάδα του Λουίς Ενρίκε να είναι το φαβορί. Τα ίδια δεδομένα ισχύουν και στο Γαλλία-Ελβετία, με τους γηπεδούχους να είναι το φαβορί. Κροατία και Ελβετία, έδειξε την αξία τους στην φάση των ομίλων και θα κυνηγήσουν την έκπληξη.

Κροατία – Ισπανία (19:00, “Πάρκεν”, Κοπεγχάγη)

Έκανε αυτό που έπρεπε στο φινάλε, επιβλήθηκε 3-1 της Σκοτίας και όχι απλά προκρίθηκε αλλά ξεπέρασε στη διαφορά τερμάτων την Τσεχία και κατέλαβε τη 2η θέση του ομίλου. Βέβαια, αυτό δεν είχε ιδιαίτερο αντίκτυπο, καθώς έπεσε πάνω στην Ισπανία, που τερμάτισε κι αυτή 2η (αντί για 1η) στο γκρουπ της. Στο ματς, πήρε προβάδισμα με τον Βλάσιτς (17′), για να ισοφαριστεί 3 λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου. Όλα τα λεφτά η γκολάρα του Μόντριτς στο 62′, πέρα από την κρισιμότητα ανέβασε και το ηθικό όλων, με αποτέλεσμα η Κροατία να πετύχει και 3ο γκολ στο 77′, με τον Πέρισιτς. Παρότι στην πρεμιέρα με την Αγγλία έδειξε κάκιστη εικόνα, βελτιώθηκε αισθητά στη συνέχεια. Το αρνητικό παραμένει πως εξαρτάται υπέρμετρα από την απόδοση του 35χρονου -πια- Μόντριτς και τις εμπνεύσεις του. Πλέον το άγχος έφυγε, πέτυχε το βασικό της στόχο και πάει για την υπέρβαση. Θετικό και το ότι θα έχει για πρώτη φορά οργανωμένους οπαδούς (περίπου 3.500), που μπορούν να ταξιδέψουν στη Δανία, χωρίς να μπουν σε καραντίνα.

Επιτέλους θύμισε… Ισπανία και «διέλυσε» με 5-0 τη Σλοβακία στην τελευταία αγωνιστική. Πήρε μεν την πρόκριση, αλλά ως 2η πίσω από τη Σουηδία, καθώς της κόστισαν οι δύο ισοπαλίες στα προηγούμενα ματς κι έτσι αντί για την Ουκρανία θα αντιμετωπίσει την Κροατία. Κομβική στιγμή στον αγώνα ήταν η επική γκέλα του Σλοβάκου τερματοφύλακα Ντουμπράβκα, που έβαλε αυτογκόλ με καρφί α λα… βόλεϊ στο 30′. Νωρίτερα (12′) οι Ισπανοί είχαν χάσει πέναλτι (5η σερί αστοχία!) και «λύθηκαν» μετά το τέρμα του Λαπόρτ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Ακολούθησε… πάρτι μετά την ανάπαυλα, σκόραραν άλλα τρία τέρματα (56′, 67′, 71′) και θα μπορούσαν άλλα τόσα. Η νίκη, πέρα από τους βαθμούς, είχε και τεράστιο αντίκτυπο στη βελτίωση της ψυχολογίας ολόκληρης της αποστολής, αφού τόσο ο Λουίς Ενρίκε όσο και οι περισσότεροι παίκτες είχαν δεχτεί δριμεία κριτική από τα εγχώρια ΜΜΕ, τόσο κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας, όσο και στις δύο πρώτες αγωνιστικές.

Γαλλία – Ελβετία (22:00, “Αρένα Νασιοναλά”, Βουκουρέστι)

Δεν της κόστισε την πρωτιά του ομίλου η ισοπαλία 2-2 που έφερε την τελευταία αγωνιστική με την Πορτογαλία, μάλιστα οι δύο ομάδες, ξέροντας πως δεν κερδίζει και η Γερμανία στο άλλο ματς, έδειχναν ικανοποιημένες με τον έναν βαθμό από ένα σημείο και μετά και δεν… προσπάθησαν πολύ για να αλλάξει κάτι. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ευστόχησε και στα δύο πέναλτι που δόθηκαν εις βάρος της (30’, 60’), ενδιάμεσα είχε κάνει προσωρινά την ανατροπή με δύο γκολ του Μπενζεμά (45+1’ με πέναλτι-δώρο, 47’). Στο 67’ ο Πογκμπά νικήθηκε από τερματοφύλακα και δοκάρι σε μακρινό σουτ στην τελευταία καλή φάση του αγώνα, στο τελευταίο εικοσάλεπτο οι δύο ομάδες άλλαζαν… πασούλες. Η δουλειά έγινε, βγήκε πρώτη στον όμιλο, όμως δεν έπεισε σε κανένα ματς, άφησαν αισιόδοξα μηνύματα μόνο κάποια ξεσπάσματά της, που οφείλονται κυρίως στην ποιότητα των ποδοσφαιριστών της. Βέβαια, ανάλογη εικόνα είχε και στη φάση των ομίλων του Μουντιάλ της Ρωσία και το τέλος τη βρήκε να πανηγυρίζει τον τίτλο.

Ο αριστερός μπακ Ερναντέζ (28/0) ένιωσε ενοχλήσεις στο ματς με την Πορτογαλία και αντικαταστάθηκε από τον Ντινιέ (40/0), ο οποίος αποχώρησε με μυϊκό πρόβλημα μετά από ένα πεντάλεπτο. Μόνο ο πρώτος έχει καλές πιθανότητες να προλάβει, ο δεύτερος είναι εκτός. Προβλήματα αποκόμισαν στην προπόνηση της Παρασκευής ο μέσος Λεμάρ (26/4) και ο επιθετικός Τουράμ (3/0), αμφότεροι είναι αμφίβολοι, αλλά ενδεχόμενη απουσία τους δεν επηρεάζει αισθητά. Έχει τελειώσει το τουρνουά για τον εξτρέμ Ντεμπελέ (27/4).

Επικράτησε 3-1 της Τουρκίας την τελευταία αγωνιστική και προκρίθηκε μέσω της 3ης θέσης στους «16», καθώς ισοβάθμησε με την Ουαλία, αλλά είχε χειρότερη διαφορά τερμάτων. Την ξελάσπωσαν τα «μαύρα πρόβατα» του Τύπου στο 1ο ημίχρονο, ο κίπερ Ζόμερ πραγματοποίησε 4 εκπληκτικές επεμβάσεις και οι Σεφέροβιτς (6’), Σακίρι (26’) πέτυχαν από ένα γκολ, με τον δεύτερο να χάνει και τετ α τετ. Καλύτερη στην επανάληψη, έχασε δύο ευκαιρίες με τους σκόρερ, όμως δέχθηκε τη μείωση του σκορ στο 62’ κόντρα στη ροή, ωστόσο ο Σακίρι έξι λεπτά αργότερα επανάφερε τη διαφορά στα δύο γκολ, ενώ ο Τζάκα είχε δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση. Οι αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα ομόρφυναν επιθετικά το παιχνίδι της, όμως αμυντικά προβλημάτισε ξανά. Επίσης, η πρόκριση δεν έφερε και ηρεμία, με τον έμπειρο μέσο Μεχμέντι να δηλώνει πως καλύτερα να πήγαινε διακοπές από τα 5 λεπτά που έχει παίξει μέχρι στιγμής, ενώ ο αρχηγός Τζάκα ξέσπασε μετά το ματς: «Κάποιοι προσπαθούν να καταστρέψουν την ομάδα».

Δεν αντιμετωπίζει προβλήματα απουσιών. Ο κεντρικός αμυντικός Ελβέντι απείχε από τις προπονήσεις τριών ημερών λόγω ενός χτυπήματος στο πόδι, ωστόσο επανήλθε σε αυτήν της Παρασκευής και δεν τίθεται θέμα όσον αφορά τη θέση του στην αρχική ενδεκάδα. Ψήφο εμπιστοσύνης πήρε από τον Πέτκοβιτς ο φορ Σεφέροβιτς στο προηγούμενο ματς, τον δικαίωσε με το γκολ που πέτυχε και παραμένει στην κορυφή της επίθεσης, ενώ πιθανότατα θα διατηρηθεί και ο Ροντίγκεζ στην τριάδα των στόπερ αντί του Σαρ.

Πηγή: foxbet.gr