HomeApp Push NotificationΣυμβιβασμός στο ''Τάσος Μάρκου'' - Βελτιωμένη η Ανόρθωση, έμεινε όμως στο ''Χ''

Συμβιβασμός στο ”Τάσος Μάρκου” – Βελτιωμένη η Ανόρθωση, έμεινε όμως στο ”Χ”

ΕΝΠ και Ανόρθωση εξήλθαν ισόπαλες 1-1 στο πλαίσιο του μεταξύ τους αγώνα για την έβδομη αγωνιστική του πρωταθλήματος στο “Τάσος Μάρκου”. Καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα η φιλοξενούμενη ομάδα της Ανόρθωσης, ωστόσο δεν κατάφερε να μετουσιώσει τις ευκαιρίες της σε δεύτερο γκολ.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, η Ανόρθωση ξεκίνησε πιο δυνατά, θέλοντας να επιβάλει από νωρίς τον δικό της ρυθμό και στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το πέτυχε, έχοντας μάλιστα και μια- δυο καλές στιγμές.

Ακολούθως η ΕΝΠ ”ανέβηκε” και προσπάθησε να ισορροπήσει την αναμέτρηση χωρίς όμως ούτε αυτή να γίνει απειλητική για την εστία των φιλοξενουμένων.

Ο ρυθμός του πρώτου ημιχρόνου στο παιχνίδι ήταν σχετικά καλός με τις δύο ομάδες να ”ανεβοκατεβαίνουν” το γήπεδο αλλά να μην μπορούν να απειλήσουν ουσιαστικά. Αυτό άλλαξε στο 25ο λεπτό όταν η ΕΝΠ άνοιξε το σκορ. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ τπυ Μέιρα από  αριστερά, ο Ντρέκσα έπιασε την δυνατή κεφαλιά άνοιξε το σκορ στην πρώτη τελική ευκαιρία της ομάδας του στο παιχνίδι.

Μετά το γκολ, η Ανόρθωση ανέβηκε ακόμα περισσότερο και έψαξε να βρει άμεσα το γκολ της ισοφάρισης. Αυτό, έγινε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 45+1 όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κορέια από δεξιά η μπάλα πήγε στο πρώτο δοκάρι και ο Μπαϊσίνιο με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα η Ανόρθωση ήταν συνολικά καλύτερ έχοντας 7 τελικές έναντι 1 της ΕΝΠ και κατοχή στο 60% υπέρ της.

Στο δεύτερο ημίχρονο και μόλις στο 49ο λεπτό η Ανόρθωση σκόραρε με τον Νιγκά ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η ομάδα του Σίσκο Μουνιόθ μπήκε ”φουριόζα” και αποφασισμένη να πετύχει το δεύτερο γκολ πιέζοντας συνεχώς τους γηπεδούχους.

Η ομάδα της Αμμοχώστου είχε κάποιες καλές ευκαιρίες όπως στο 74′ και στο 79′ με τον Ιωάννου, στο 78′ με τον Νινγκά και στο 82′ με τον Λάζαρο ωστόσο δεν κατάφερε να τις μετουσιώσει σε γκολ και έμεινε στο 1-1 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Ταυτότητα αγώνα:

ENΠ: Κόστιτς, Χριστοφή, Ντα Σίλβα, Λουσέρο, Ρουσιάς (76΄ Βουκσένοβιτς), Ντιαβαρά (88΄ Βούκσεβιτς), Μέιρα (58΄ Γεβρέμοβιτς), Κωνσταντίνου, Κοτσώνης (88΄ Όμερ Κορσία), Μαυρουδής (76΄ Κατσιάρης), Ντρέκσα

Ανόρθωση: Λόρια, Μπαϊσίνιο, Αρτυματάς (68΄ Πάντσεον), Κορέια, Γουαρίς, Αντωνίου, Κίκο, Σάμπο, Νινγκά, Χαρογιάν, Ιωάννου (82΄ Λάζαρος)

Κίτρινες: Κοτσώνης (3η), Μαυρουδή, Κωνσταντίνου /Αρτυματάς, Νινγκά, Χαρογιάν

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας

VAR: Κώστα Ροβέρτος